Windows Werfault.exe Hatası Nasıl Çözülür?

Windows kullanıcılarının karşılaştığı werfault.exe hatası nasıl çözülür diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızın devamını okuyarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Windows Werfault.exe Hatası Nasıl Çözülür?

Öncelikle Werfault.exe hatası nedir ondan bahsedelim. Windows kullanıcılarının sıkça karşılaştığı bu hata bilgisayarda yüklü olan herhangi bir program çöktüğünde meydana gelir.

Bu hata Windows işletim sistemi tarafından yaşanılan soruna çözüm arandığını bildiren bir uyarı sistemidir.

Werfault.exe ne demek diye soracak olursanız Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda bulunan Windows Hata Raporlama özelliğidir.

Windows bilgisayarlarda yaşanılan bu hata ile ilgili ufakta olsa bilgi sahibi olduysak artık çözüm yollarından bahsedebiliriz.

  • Windows arama çubuğuna “Hizmetler” yazın.
  • Açılan pencerede Windows Hata Raporlama Hizmetini bulun.
  • Sağ tıklayıp Özellikler penceresini açın.

windows hata raporlama kapatma

Windows Hata Raporlama Hizmeti Özellikleri penceresinde yer alan Başlangıç türü kısmını “Devre Dışı” olarak ayarlayın.

Eğer Hizmet durumu kısmında Çalışıyor yazıyor ise Durdur butonuna tıklayarak hizmeti durdurun.

Tüm bunları yaptıktan sonra uygula diyerek yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Ardından yapılan değişikliklerin etkili olabilmesi bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden açıldıktan sonra werfault.exe hatası alıp almadığınızı kontrol edin. Eğer sorun hâla devam ediyorsa yazımızı okumaya devam edin.

  • Wiindows arama penceresine “Komut İstemi” yazın.
  • Çıkan sonuca sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştırın.
  • Açılan pencereye “sfc /scannow” yazın.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yapılan işlemlerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında muhtemelen sorun düzelecekir.

Windows bilgisayarınızda bulunan Windows Defender yani antivirüs programınızı açın ve bilgisayarınızı tarayın. Herhangi bir virüs olup olmadığını kontrol edin.

Bir diğer yöntem olarak Windows arama penceresine “Windows Bellek Tanılama” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Karşınıza bir pencere açılacaktır.

Açılan Windows Bellek Tanılama penceresinde “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle” seçeneğine tıklayın.

windows bellek tanılama nasıl yapılır

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınız yeniden başlayacaktır ve bellekte bulunan sorunları tespit edecektir. Bilgisayarınız yeniden açıldıktan sonra werfault.exe hatası yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Eğer tüm bunlara rağmen sorun düzelmiyorsa ekran kartı sürücünüzü güncellemeyi deneyin. Sürücülerin güncel olmaması bu tür sorunlara sebebiyet verebilir.

AMD ekran kartına sahipseniz AMD Drivers adresinden model ve seri numarasını seçerek sürücünüzü güncelleyebilirsiniz.

Windows Defender açılmıyor sorunu yaşıyorsanız çözümü için Windows Defender Açılmıyor Sorunu – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın