Windows Sağ Tık Menüsü Solda Çıkıyor – Nasıl Çözülür?

Windows kullanıcısı iseniz ve masaüstünde sağ tıkladığınızda sağ tık menüsü solda çıkıyor sorunu yaşıyorsanız çözümü için yazımızın devamını okuyun.

Windows Sağ Tık Menüsü Solda Çıkıyor – Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınız Windows işletim sistemine sahipse ve masaüstünde farenizle sağ tıkladığınızda sağ tık menüsü solda çıkıyor ise aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

  • Öncelikle klavyenizden Windows + R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın.
  • Çalıştır penceresindeki kutucuğa tırnak içerisinde yer alan “%windir%\explorer.exe shell:::{80F3F1D5-FECA-45F3-BC32-752C152E456E}” kodu yapıştırın ve tamam diyin.

windows sağ tık sorunu

Çalıştır penceresine kodu yazıp tamam dedikten sonra karşınıza Tablet PC Ayarları penceresi gelecektir. Burada üst sekmeden Diğer kısmına gelin.

El kullanımı kısmında iki seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneklerden Sol el seçeneğini seçip uygula diyin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra açık olan tüm pencereleri kapatın.

Masaüstüne gelin ve farenizle sağ tıklayın. Artık sağ tık menüsü solda çıkıyor sorununuz ortadan kalkmış olacaktır.

Eğer sorun düzelmediyse yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra yapılan değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden açıldıktan sonra muhtemelen artık sağ tıklayınca solda çıkıyor probleminiz kalmayacaktır.

Windows bilgisayarınızda mouse imleci hareket etmiyor diyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

  • Windows arama kısmına “Aygıt Yöneticisi” yazın ve enter diyin.
  • Fare ve diğer işaret aygıtları sekmesine gelin.
  • Aygıtın üzerine gelerek enter tuşuna basın.
  • Ardından klavyenizden Tab tuşuna basarak üst sekmeler kısmına gelin.
  • Sürücü sekmesine gelin ardından yön tuşları ile Sürücüyü güncelleştir seçeneğine gelerek enter diyin.

Fare yardımı olmadan klavyenizden Tab ve yön tuşları sayesinde menüler arasında geçiş yapabilir pencereleri açabilirsiniz.

Sürücü güncelleştirme işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve mouse hareket etmiyor sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Bilgisayarınıza takılı olan farenizin pili bitmiş olabilir. Farenizin içerisinde yer alan pilleri kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Windows işletim sistemini mutlaka orjinal haliyle kullanın. Aksi takdirde buna benzer hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Windows’un orjinal sürümünü Microsoft Windows adresinden edinebilirsiniz.

Windows 11 başlat menüsü çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız çözümü için Windows 11 Başlat Menüsü Açılmıyor – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın