Windows 11 USB Hazırlama (Resimli Anlatım)

Elinizde olan USB belleğinizi Windows 11 kurulumu için kullanmak istiyorsanız windows 11 usb hazırlama adımları için yazımızın devamını okuyun.

Windows 11 USB Hazırlama (Resimli Anlatım)

Evinizde boşta bulunan bir USB belleğiniz varsa ve bu belleği Windows 11 kurulumu için kullanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Windows 11 usb hazırlama işlemleri için yazımızı okumaya devam edin.

Herşeyden önce bilgisayarınıza Windows 11 disk görüntüsünü yani ISO dosyasını yüklemeniz gerekir. Bu dosyayı nasıl bulabilirim diye soracak olursanız aşağıda yer almaktadır.

windows 11 iso indirme

Yukarıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayıp sayfanın aşağı kısımlarına doğru inin. Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndirme şeklinde bir yazı göreceksiniz.

Bu kısımda Windows 11’i seçip ardından indir butonuna tıklayın. Hemen peşine sizden dil seçmeniz istenecektir. Eğer bilgisayarınız Türkçe olsun istiyorsanız Türkçe dilini seçerek işlemlere devam edin.

Onayla dedikten sonra karşınıza Windows 11 Türkçe 64-Bit İndir şeklinde bir kısım gelecektir. Bu butona tıklayın ardından masaüstünü seçerek kaydet butonuna tıklayın.

Masaüstüne Windows 11 ISO adlı bir klasör oluşturup onun içine bu ISO dosyasını yükleyebilirsiniz. Böylelikle indirmiş olduğunuz ISO dosyasını daha kolay bulursunuz.

Windows 11 ISO dosyası indirme işlemi bittikten sonra şimdi asıl mevzuya gelelim. Bu ISO dosyasını USB belleğimize nasıl aktaracağız. Windows 11 usb hazırlama konusunda bize Rufus adlı program yardımcı olacaktır.

USB bellek hazırlamak için Rufus adlı programı aşağıda yer alan linkten ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Rufus adı programı bilgisayarınıza başarılı bir şekilde yüklediyseniz sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın. Eğer programı normal bir şekilde çalıştırırsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Rufus programını açtıktan sonra en üst kısımda Aygıt bölümünden bilgisayarınıza takılı olan USB belleğinizi seçin. Hemen ardından Önyükleme seçimi yazan kısmın sağ tarafında bulunan SEÇ butonuna tıklayarak indirmiş olduğunuz Windows 11 ISO dosyasını seçin.

Rufus ile Windows 11 USB hazırlama

Disk bölüm düzeni yazan kısmı GPT olarak seçin. Dosya sistemi bölümünü NTFS olarak ayarlayın. Ardından BAŞLAT butonuna tıklayarak Rufus ile Windows 11 USB hazırlama işlemini başlatın.

Windows 11 USB hazırlama işlemi için belleğinizin en az 8 GB boyutunda olması gerekir. Aksi takdirde bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz.

BAŞLAT butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere geliyorsa bunun ne anlama geldiğini sizlere bahsedelim.

Windows 11 format USB

Bilgisayarınıza Windows 11 işletim sistemini kurabilmeniz için minimum 4 GB RAM’e ihtiyacınız vardır. Ayrıca anakartınızın Secure boot ve TPM 2.0 özelliklerini desteklemesi gerekmektedir.

Eğer bilgisayarınız 4 GB RAM’den düşük ise veya Secure boot ve TPM 2.0 özelliğini desteklemiyorsa bu kurulumu gerçekleştiremezsiniz. Eğer bu pencere ile karşılaşıyorsanız hiçbir müdahale etmeden OK butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra ISO dosyası USB belleğinize yazılmaya başlayacaktır. USB belleğinizin veya bilgisayarınızın hızına bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir.

windows 11 iso yazma

ISO dosyası yazma işlemi bittiğinde HAZIR yazan yeşil renkli bir bar göreceksiniz. Bu Rufus ile Windows 11 USB hazırlama işleminin başarıyla gerçekleştiğini gösteren bir durumdur.

Artık USB belleğiniz Windows 11 kurulumu için hazır hale gelmiş oldu. Bu sayede format atmak isterseniz USB belleğinizi takıp kolaylıkla bilgisayarınıza format atabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Windows 11 USB hazırlama nasıl yapılır en basit haliyle anlattık. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında dile getirebilirsiniz.

Bilgisayarım Windows 11 sürümünü destekliyor mu diye soruyorsanız bunu öğrenmek için Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? – Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın