Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? – Nasıl Öğrenilir?

Sizde bilgisayarım windows 11 destekliyor mu diye merak ediyorsanız yazımız içerisinde yer alan talimatları uygulayarak bu sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? – Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarınızın Windows’un 11 sürümünü destekleyip desteklemediğini öğrenmeden önce Windows 11 sürümünün sistem gereksinimleri nelerdir ondan bahsedelim.

  • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, 64-bit işlemci
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB
  • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme
  • TPM: TPM 2.0
  • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu

Yukarıda yer alan sistem özelliklerini bilgisayarınızın özellikleriyle karşılaştırıp uyumlu olup olmadığını az çok tahmin edebilirsiniz.

Windows 11 sürümünün sistem gereksinimlerini öğrendiğimize göre artık bilgisayarım windows 11 destekliyor mu sorusunun cevabına gelelim.

Bilgisayarınızın 11 sürümünü destekleyip desteklemediğini öğrenebilmek için öncelikle Windows’un geliştirmiş olduğu “PC Health Check” isimli test aracını bilgisayarınıza indirmeniz gerekecektir.

Windows 11 uyumluluk testi için kullanacağınız PC Health Check programını buradan bilgisayarınıza kolaylıkla indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz exe dosyasını açın ve bilgisayarınıza kurun. Kurduktan sonra programı açın karşınıza PC Sistem Durumu Denetimi penceresi gelecektir.

bilgisayarım windows 11 kaldırır mı

Program içerisinde yer alan mavi renkli Şimdi denetle butonuna tıklayın. Açılan pencerede Tüm sonuçları göster seçeneğine tıklayın.

Eğer bu bilgisayar Windows 11 gereksinimlerini karşılıyor yazısı ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınız Windows 11’i destekliyor demektir.

Tüm sonuçları göster dediğinizde karşınıza sistem özellikleriniz gelecektir ve her bir özelliğin başında yeşil tik bulunmaktadır.

bu bilgisayar windows 11 gereksinimlerini karşılıyor

Her bir özelliğin başında yer alan yeşil tik Windows 11 sistem gereksinimleri için bilgisayarınızın yeterli olduğu anlamına gelmektedir.

Windows’un test aracı sayesinde bilgisayarım windows 11 destekliyor mu sorunuz cevap bulmuş oldu. Bu araç sayesinde kolaylıkla sizlerde bilgisayarınızın 11 sürümünü destekleyip desteklemediğini kontrol edebilirsiniz.

Windows 11 sürümünü Yükle Windows 11 adresinden bilgisayarınıza kolayca indirebilir ardından flash belleğe aktararak Windows 11 kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer tüm özellikler destekliyor sadece TPM 2.0 özelliği kırmızı çarpı işareti şeklindeyse Windows 11 Sistem Gereksinimleri Karşılamıyor Hatası – Kesin Çözümü başlıklı yazımızda yer alan adımları izleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorum yapın