Windows 11 Sistem Gereksinimleri Karşılamıyor Hatası – Kesin Çözümü

2022 yılı ile birlikte artık Windows kullanıcıları yeni 11 versiyonuna geçiş yapmaya başladı. Geçiş yapmak isteyenler birtakım hatalar ile karşılaşabiliyor.

Bu hatalardan biriside windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor hatası nedir ve çözümü için neler yapmalıyız bu gibi soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Karşılamıyor Hatası – Kesin Çözümü

Windows 10 bilgisayarınızda 11 sürümüne geçmek istediğinizde Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız öncelikle bu neden kaynaklanır ondan bahsedelim.

Öncelikle bilgisayarınızın sistem gereksinimleri 11 versiyonunu karşılayıp karşılamadığından emin olmanız gerekmektedir.

Eğer sisteminizin özellikleri Windows 11 gereksinimlerini karşılamıyorsa bu hata ile karşılaşmanız mümkündür.

Bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini öğrenmek için Windows’un kendi aracı olan PC Health Check adlı programı indirmeniz gerekmektedir.

PC Health Check Nasıl İndirilir?

PC Health Check nasıl indirilir diye soruyorsanız bu adresten kolayca indirebilir sisteminizin Windows 11 versiyonu ile uyumlu olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınızda bulunan anakartınızın TPM özelliği devredışı olmasından kaynaklıdır.

Bilgisayarımda TPM Özelliği Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Öncelikle bilgisayarınızda TPM özelliği var mı yok mu onu kontrol edelim. Bunun için yapmanız gereken klavyenizden Windows + R tuşlarına basarak arama penceresini açmak olacaktır.

Arama penceresine “tpm.msc” yazın ve daha sonra tamam butonuna tıklayarak aşağıdaki görselde yer alan pencerenin açılmasını bekleyin.

windows tpm özelliği kontrol etme

Yukarıdaki görseldeki gibi sayfa açıldığında durum kısmında TPM kullanmaya hazır yazması gerekiyor. Belirtim sürümü kısmında da 2.0 yazması gereklidir.

Görselde yer alan durum kısmında eğer sizde Uyumlu TPM bulunamadı gibi bir yazı yazıyorsa TPM özelliği anakartınızda mevcut olmadığını gösterebilir veya BIOS ayarlarından devredışı kalmış olabilir.

Bilgisayarınızda TPM özelliği var mı yok mu anlamak için en garanti yöntem BIOS ayarlarından TPM desteğinin olup olmadığını kontrol etmek olacaktır.

Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ekranına ulaşın. BIOS ekranına ulaşmak için genel olarak “Del” tuşu kullanılır. Bu durum bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

BIOS ekranında TPM özelliğini bulmak için Advanced yani gelişmiş ayarlar bölümüne giriş yapın. TPM ayarı genellikle bu kısımda bulunur. Tabiki anakartınızın modeline göre değişiklik gösterebilir.

BIOS ekranından TPM ayarını bulduktan sonra Disable olan kısmı Enable yaparak bilgisayarınıın TPM ayarını aktif etmiş olursunuz. Böylelikle artık windows 11 sistem gereksinimleri karşılamıyor hatası ile karşılaşmayacaksınız.

Bilgisayarınızın Windows 11’i destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Bilgisayarım Windows 11 Destekliyor mu? – Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın