Wifi İp Adresi Alınamadı Hatası – Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlarda internete bağlanmaya çalışırken sıkça karşılaşılan wifi ip adresi alınamadı hatası çözümü için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Wifi İp Adresi Alınamadı Hatası – Nasıl Çözülür?

Genellikle Android cihazlarda yaşanılan wifi ip adresi alınamadı hatası nasıl çözülür diye merak ediyorsanız bu yazımız size rehberlik edecektir.

Öncelikle ip adresi alınamadı hata mesajı ile neden karşılaşıyoruz ondan bahsedelim. Telefonunuzda bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağının şifresini girdikten sonra karşılaştığınız bu sorun ip adresi çakışmasından kaynaklanmaktadır.

Daha açık bir ifade ile bağlanmak istediğiniz ağ üzerinde yer alan cihazların her birinin farklı bir ip adresi olmaktadır. Bu ip adreslerinden herhangi birini cihazınız almaya çalıştığında ip adresi çakışması meydana gelmektedir.

Yani iki farklı cihazda aynı ip adresi ile internete bağlanmanız mümkün değildir. Peki bu sorunu nasıl ortadan kaldırırız diye soracak olursanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

ip alınamadı telefon

Wi-Fi Ağını Unutun✅

  • Telefonunuzda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına gelin ve unut seçeneğine dokunun.
  • Ardından tekrardan bağlan seçeneğine dokunarak Wi-Fi şifrenizi girin.

Wi-Fi ağını unutup tekrardan bağlanmak wifi ip adresi alınamadı hatası için etkili bir çözüm yolu olabilir. Çünkü tekrardan bağlanmaya çalıştığınızda size farklı bir ip adresi atayacaktır.

Modemi Yeniden Başlatın✅

  • Evinizde bulunan modeminizi yeniden başlatın bir başka deyişle reset atın.

Modeminizi güç tuşuna basarak kapatın 20 veya 30 saniye kadar bekledikten sonra tekrardan açın. Modemin üzerinde yer alan tüm ışıkların geldiğinden emin olun.

Modeminizi resetlediğinizde ağ üzerinde bağlı olan cihazların ip adresleri değişecektir. Böylece ip çakışması vb. sorunlar yaşamaktan kurtulmuş olacaksınız.

Modeminizin Şifresini Değiştirin✅

  • Evinizde yer alan modeminizin arayüzüne erişerek Wi-Fi şifresini değiştirin.

Wi-Fi ağınıza yabancı şahıslar giriş yapmış olabilir. Deneme yanılma yöntemiyle veya çeşitli araçlar sayesinde internetinize yabancı kişiler sızmış olabilir.

Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız modeminizin arayüzüne giriş yaparak şifrenizi değiştirin. Herkes tarafından kolayca bulunabilecek şifreler tercih etmekten kaçının.

Modem arayüzüne erişmek için tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Açılan pencerede kullanıcı adı ve şifrenizi girerek arayüze erişin.

Bazı modemlerde arayüze erişmek için 192.168.1.1 yerine daha farklı adresler olabilir. Modeminizin kitapçığını okuyarak veya internet üzerinden marka ve modelinizi aratarak kolayca bulabilirsiniz.

Ayrıca modem arayüzünde internetinize bağlı olan cihazları görebilir eğer yabancı kişiler varsa bunun teyidini yapabilirsiniz.

Telefonunuza Virüs Taraması Yapın✅

Telefonunuzda wifi ip adresi alınamadı hatası alıyorsanız ve yazımız içerisindeki herşeyi yapmanıza rağmen bu durum düzelmiyorsa cihazınızda virüs olabilir.

Google Play veya App Store üzerinden telefonunuza antivirüs uygulaması indirerek zararlı yazılımlardan korunabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde cihazınızı tarayabilir virüslü dosyaları tespit edebilirsiniz.

Google üzerinde “en iyi antivirüs uygulamaları” vb. aratmalar yaparak en güvenilir ve en iyi uygulamayı bulabilir ve cihazınıza indirebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen sorun düzelmiyorsa klasik yöntem olarak telefonunuzu kapatıp açmak veya fabrika ayarlarına döndürmek etkili bir yol olabilir.

Whatsapp üzerinde gruptaki mesajları herkes tarafından silebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer nasıl yapıldığını merak ediyorsanız Whatsapp Grupta Herkesten Silme – Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın