Uyap, E İmza Geçerli Değildir Hatası Nasıl Çözülür?

Uyap, avukatların kullandığı kendilerine açılmış veya kendilerinin açtığı adli ve idari davaları görebildikleri bir platformdur.

Son zamanlarda bu platformda sıklıkla yaşanan e imza geçerli değildir hatası, uyap geçersiz imza hatası, uyap evrakta bulunan imza geçerli değil hatası gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Peki bu sorunları nasıl çözebiliriz. Bu hataların çözüm yolları neler? diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Uyap, E İmza Geçerli Değildir Hatası Nasıl Çözülür?

Uyap platformunda son zamanlarda sıklıkla e imza geçerli değildir, evrakta bulunan imza geçerli değil hatası görülmeye başlandı. Uyap platformunun sürekli olarak güncelleme almasından kaynaklı birtakım hatalar çıkabiliyor.

E imza geçerli değildir hatası ile karşılaştığınızda karşınıza sertifika sağlayacınız ile irtibata geçiniz gibi bir uyarı yazısı çıkmaktadır. Bu hata ile karşılaştığınızda panik yapmanıza gerek yok. Her hatanın mutlaka bir çözüm yolu vardır.

Uyap kullanıyorsanız e imza geçerli değildir hatası çözümü için e-imza.barobirlik.org.tr adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu adresten yardım sekmesine tıklayın.

evrakta bulunan imza geçerli değil

Evrakta bulunan imza geçerli değil, e imza geçerli değil, geçersiz imza hatası gibi sorunlar birçok nedenden meydana gelebilmektedir.

Bilgisayarınıza ve mobil cihazınıza kurabileceğiniz gerekli programlar yukarıdaki websitesinde mevcuttur. İnternet adresini ziyaret ederek gerekli programları cihazlarınıza indirip kurabilirsiniz.

Uyap Nedir?

Uyap nedir diye merak ediyorsanız Uyap, vatandaşların dosya takibi yapabildiği, mahkeme sonucu sorgulama vb. işlemleri yapabileceğiniz bir elektronik platformdur.

Adalet Bakağlığı’na bağlı tüm kuruluşların, ilgili kuruluşların, bakanlık merkez ve taşra teşkilatının, adli ve idari yargı birimlerinin tüm hizmet ve faaliyetlerinin tek bir adresten yürütüldüğü, adli ve idari yargının donanımsal ve yazılımsal olarak bir araya geldiği bir platformdur.

Uyap Platformunda Neler Yapılır?

Özellikle avukatların kullandığı Uyap platformunda neler yapılabilir diye merak ediyorsanız aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • Tüm dosyalarını sorgulayabilir
 • Hukuk, idari davalar açabilir
 • İcra takibi yapabilir
 • Duruşmaları takip edebilir
 • Vekalet/Cevap dilekçesi gönderebilir
 • Safahat sorgulayabilir

Vatandaş Uyap Nasıl Kullanılır?

Vatandaş olarak Uyap sistemine giriş yapmak için öncelikle UYAP Internet Adli Bilgi Sistemi adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Buradan dört farklı giriş yöntemi ile sisteme giriş yapabilirsiniz. e-Devlet şifreniz ile, mobil imzanız ile veya e-devlet üzerinden UYAP Vatandaş Platformuna giriş yapabilirsiniz.

Uyap Vatandaş platformu üzerinden dilekçe gönderme işlemi yapabilmeniz mümkündür.

Mahkeme Dosya İçeriğine Nasıl Bakılır?

Uyap bilgi sisteminden mahkeme ile ilgili tüm bilgilere erişebilmeniz mümkündür. Uyap, vatandaş portalına giriş yapın. Daha sonra sol menüden Dosya Sorgulama sekmesine girin.

Açılan pencereden Yargı Türü, Yargı Birimi/Mahkeme Türü‘nü seçin. Ardından Dosya Görüntüle butonuna basın.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra üst kısımda bulunan evrak bölümüne gelerek dava dosyasında sunulan tüm evraklara erişebilmeniz mümkündür.

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

İcra dosyası nasıl sorgulanır? diye merak ediyorsanız öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı bölümüne tıklayın. Buradan icra dosyası sorgulama seçeneğine tıklayarak pratik bir şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uyap Sisteminde Hangi Evraklar Temin Edilebilir?

Uyap üzerinden hangi evraklar temin edilir diye merak ediyorsanız aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • Sabıka kayıtları
 • MERNİS nüfus kayıtları
 • Adres kayıt sisteminde bulunan adres kayıtları
 • Ehliyet kayıtları
 • Merkez bankası dövüz kurları
 • TAKBİS tapu ve kadastro kayıtları

Yukarıdaki maddelerde yazan evrakları Uyap portalı üzerinden temin edebilmeniz mümkündür.

E devlet 4a hizmet dökümü hatası için yapmanız gerekenleri e-Devlet 4a Hizmet Dökümü Hatası Çözümü başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın