Steam Hata Kodu E20 (Çözümü)

Bilgisayarınızda steam hata kodu e20 sorunu ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Steam Hata Kodu E20 (Çözümü)

Bilgisayarınızda Steam programı yüklü ise ve Steam’i açtığınızda steam hata kodu e20 ile karşılaşıyorsanız çözümü için doğru yerdesiniz. Yazımız içerisindeki adımları takip ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Steam üzerinde yaşamış olduğunuz E20 hata kodu, sunuculara bağlanırken bir sorun oluştuğunda karşınıza çıkar. Bu durum sizin internet bağlantınızdan kaynaklanabileceği gibi Steam sunucularından da kaynaklı olabilir.

steam error code e20

E20 hata kodu çözümü için ilk yapmanız gereken şey internet bağlantınızı kontrol etmek olacaktır. Modeminizi kapatıp 1 dakika kadar bekledikten sonra tekrardan açın. Ardından Steam’i açarak sunucu sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Steam sunucularının durumunu Steam Status adresinden anlık olarak takip edebilir herhangi sunucularda yaşanan sorunları buradan teyit edebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz internet sitesi Steam platformuna ait değildir. Resmi olmayan ancak sunucu durumlarını ülke bazında güncel olarak gösteren bir web sitesidir.

Eğer internet bağlantınızda bir problem olduğunu düşünmüyorsanız ve Steam sunucularında da herhangi bir problem yok ise yaşamış olduğunuz Steam E20 hatası antivirüs programından kaynaklı olabilir.

Bazı durumlarda antivirüs programları bir programı veya oyunu açmak istediğinizde engel olabilmektedir. Böyle bir durumda yapmanız gereken antivirüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakmaktır.

  • Windows arama çubuğuna “Windows Güvenliği” yazın.
  • Açılan pencerede Virüs ve tehdit koruması sekmesine gelin.
  • Virüs ve tehdit koruması ayarları başlığı altında yer alan Ayarları yönet seçeneğine tıklayın.

steam e20 hatası

Virüs ve tehdit koruması ayarları penceresinde en üst kısımda yer alan Gerçek zamanlı koruma seçeneğini kapalı konuma getirin. Bu işlemden sonra Steam’i açın ve steam hata kodu e20 ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin.

Eğer sorun devam ediyorsa bilgisayarınızda DNS adreslerinizi değiştirmeyi deneyin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu adımları izleyin;

  • Arama çubuğuna “Ağ bağlantılarını görüntüle” diyin.
  • Bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayın ardından Özellikler kısmına girin.
  • Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçin ve tekrardan Özellikler diyin.

bilgisayarda dns değiştirme

Yukarıdaki görselde olduğu gibi Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyin ardından görselde yer alan DNS adreslerini sırasıyla kutucuklara girin.

Görselde yer alan DNS adreslerinden hariç bildiğiniz farklı DNS adresleri var ise bunları girebilirsiniz. Daha sonra tamam diyerek tüm pencereleri kapatın.

DNS adreslerini değiştirdikten sonra Steam programını açın ve steam e20 hatası alıp almadığınızı kontrol edin. Muhtemelen sorununuz düzelmiş olacaktır.

DNS yerine VPN kullanarakta internete bağlanmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızda VPN’i aktif edip Steam programını öyle açmayı deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere steam hata kodu e20 çözüm yollarından bahsettik. Konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Steam internet bağlantısı yok hatası alıyorsanız çözümü için Steam İnternet Bağlantısı Yok Hatası (Çözümü) başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın