Python Bulunamadı Hatası (Çözümü)

Bilgisayarınızda python bulunamadı hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Python Bulunamadı Hatası (Çözümü)

Bilgisayarınızda programlama dili olarak Python yüklü ise ve çalıştırmak istediğinizde python bulunamadı hatası alıyorsanız çözümü için doğru yerdesiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

  • Windows arama çubuğuna “Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle” yazın.
  • Ardından açılan pencereden “Ortam Değişkenleri” butonuna tıklayın.
  • Daha sonra Python’un kurulu olduğu dizine gidin.

Python Dosya bulunamadı hatası

Python programının kurulu olduğu dizine masaüstünde Python simgesine sağ tıklayarak Dosya konumunu aç diyerek ulaşabilirsiniz.

Python programının kurulu olduğu dizinin adresini kopyalayın. Kopyalamış olduğunuz adresi aşağıdaki yolu izleyerek gerekli alana yapıştırın.

  • Ortam Değişkenleri penceresinde üst kısımda yer alan Yeni butonuna tıklayın.
  • Değişken adı kısmına “Path” yazın.
  • Değişken değeri kısmına kopyalamış olduğunuz Python’un kurulu olduğu dizin adresini yapıştırın.
  • Daha sonra Tamam butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Python modül bulunamadı hatası

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra yine Ortam Değişkenleri penceresinde aşağı kısımda bulunan Path yolunu seçin ve Düzenle diyin. Görselde olduğu gibi sağ kısımdan yeni diyerek kopyalamış olduğunuz dizin adresini yapıştırın ve tamam diyerek tüm işlemleri tamamlayın.

Python’u açın ve python bulunamadı hatası alıp almadığınızı kontrol edin. Muhtemelen artık bu hata ile karşılaşmayacaksınız. Eğer sorun devam ediyorsa programı silip tekrardan yüklemeyi deneyebilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz Python kurulum dosyasını açın. Programı yüklerken “Ortam Değişkenlerine Ekle” ayarını seçmeyi unutmayın. Kurulum tamamlandıktan sonra “Path Limit’i kaldır” seçeneğini işaretleyin.

Windows 11 USB hazırlama nasıl yapılır merak ediyorsanız Windows 11 USB Hazırlama (Resimli) başlıklı yazımıza göz atarak resimli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın