No Video Input Hatası (Çözümü)

Bilgisayarınızı açarken no video input hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

No Video Input Hatası (Çözümü)

Bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızda monitörünüze görüntü gelmiyorsa ve no video input hatası ile karşılaşıyorsanız bunun birçok sebebi olabilir. Bu yazımızda bu sorunun çözüm yollarından bahsedeceğiz.

no video input ne demek

Öncelikle kasanızdan monitörünüze doğru giden VGA veya HDMI kablosunu kontrol edin. VGA kablosunun dişleri yamulmuş olabilir veya yuvaya tam oturmamış olabilir. Böyle bir durumda kabloyu çıkarıp tekrardan takmayı deneyin.

VGA veya HDMI kablosunun kasa arkasına veya monitör üzerinde yer alan yuvaya tam olarak oturduğundan emin olun. Herhangi bir temassızlık durumunda bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

RAM’lerinizi Kontrol Edin

Bilgisayarınızın anakartı üzerinde bulunan RAM yuvalarını kontrol edin. Anakart üzerinde bulunan RAM’ler yuvaya doğru oturmamış olabilir veya giriş kısmı tozlanmış olabilir.

RAM’lerinizi dikkatli bir şekilde yuvadan çıkararak kuru bir pez parçası ile yuvayı temizleyin. Ardından RAM’lerinizi dikkatli bir şekilde yuvaya oturtarak kasanızı kapatın.

Bilgisayarınızı açmayı deneyin ve monitörünüze görüntü gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer no input signal gibi bir yazı ile karşılaşıyorsanız ekran kartınızı kontrol edin.

Ekran Kartınızı Kontrol Edin

Bilgisayar kasasınızın içerisinde yer alan ekran kartınıza monitörünüzden gelen kabloyu kontrol edin. Bu kablo VGA veya HDMI kablosu olarak değişkenlik gösterebilir. Ekran kartı üzerinde takılı olan VGA veya HDMI kablosunu çıkarıp terkardan takmayı deneyin.

Kabloları çıkarıp tekrardan taktıktan sonra kasanızı kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. No video input hatası alıp almadığınızı kontrol edin. Muhtemelen bu son aşamadan sonra sorun düzelecektir.

Eğer sorun hâla devam ediyorsa ekran kartınızda veya monitörünüzde donanımsal bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda yeni bir ekran kartı veya monitör değişikliğine gitmeniz gerekmektedir.

Ekran kartı veya monitörünüzde arıza olabileceği gibi bağlı olan kablolarda da bir problem olabilir. Evinizde yedek bir VGA veya HDMI kablosu bulunuyorsa bunu deneyebilirsiniz.

Eğer yedek bir kablonuz yoksa Hepsiburada gibi online alışveriş sitelerinden VGA veya HDMI kablosu satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

No Video İnput Ne Demek?

Monitörde yer alan no video input ibaresi Türkçeye çevirirsek video girişi yok anlamına gelmektedir. Yani monitörünüze herhangi bir görüntü aktarımı sağlanamıyor demektir.

Bu yazımızda sizlere no video input hatası çözüm yollarından bahsettik. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında dile getirebilirsiniz.

Bilgisayarınızı açmaya çalışırken american megatrends hatası alıyorsanız çözümü için American Megatrends Hatası Nasıl Çözülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın