Minecraft Launcher Açılmıyor (Çözümü)

Bilgisayarınızda minecraft launcher açılmıyor ise çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın geri kalan kısmında detaylarıyla bulabilirsiniz.

Minecraft Launcher Açılmıyor (Çözümü)

Bu yazımızda Windows kullanıcılarının sıkça yaşamış olduğu minecraft launcher açılmıyor sorununa değineceğiz. Bu sorunu yaşıyor ve çözüm yollarını arıyorsanız tam yerindesiniz.

Minecraft oyununun başlatıcısının açılmamasının olası nedenlerini sayıp hemen çözüm yollarına geçelim. Olası nedenleri şu şekildedir;

  • Oyun bilgisayarınıza düzgün bir şekilde yüklenmemiş olabilir.
  • Antivirüs programı oyunu açmanıza engel oluyor olabilir.
  • Oyun ile alakalı daha önceki kurulumlardan kaynaklı kalıntı dosyalar birikmiş olabilir.

Bir ve ikinci madde birbiriyle ilişkili olduğu için bu sorunun çözümü için ilk olarak bilgisayarımızdan Minecraft oyununu temiz ve eksiksiz bir şekilde silelim. Bunu yapabilmek için şu adımları takip edelim;

  • Windows başlat simgesine gelin.
  • Ayarlar bölümüne girin.
  • Uygulamalar sekmesine tıklayın.
  • Buradan Minecraft’ı bulun ve Kaldır diyin.

Minecraft oyununu kaldırma işlemini tamamladıktan sonra işimiz tabikide bitmiyor. Neden diye soracak olursanız oyunu kaldırsanız bile birtakım dosya kalıntıları bilgisayarımızda kalmaya devam etmektedir.

Temiz bir kurulum için bu dosya kalıntılarınıda silerek bilgisayarımızda Minecraft oyunu ile alakalı hiçbir dosya ve belge bırakmamamız gerekiyor. Minecraft ile alakalı dosya kalıntılarını temizlemek için şu yolu takip edin;

  • Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın.
  • Pencereye %appdata% yazın ve tamam diyin.

Minecraft Launcher açılmıyor Windows 11

Açılan klasörde Minecraft ile alakalı olan tüm dosyaları silin. Yukarıdaki görselde olduğu gibi oyun ile alakalı gördüğünüz tüm klasörleri sağ tıklayıp silme işlemini gerçekleştirin.

Artık oyunu bilgisayarımızdan tamamen kaldırmış olduk ve Minecraft ile alakalı geride hiçbir dosya, belge ve klasör kalmamış oldu. Bu aşamadan sonra temiz bir kurulum yaparak minecraft launcher açılmıyor sorunu yaşayıp yaşamadığımızı kontrol etmemiz gerekiyor.

Temiz bir kurulum için Microsoft Store üzerinden veya Minecraft.net adresine giderek oyunun başlatıcısını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz Microsoft mağazası yerine belirttiğimiz adresten başlatıcıyı indirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Tüm bunlara rağmen Minecraft başlatıcısı açılmıyor ise antivirüs programınız engel oluyor olabilir. Bu durumu anlamak için antivirüs programınızı geçici bir süre devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Minecraft oyununda gözlemci nasıl yapılır bilmiyorsanız Minecraft Gözlemci Yapımı (Resimli Anlatım) başlıklı yazımız sizler rehber olacaktır.

Yorum yapın