Laptopa Su Döküldü Açılmıyor – Ne Yapmalıyım?

Evinizde bulunan laptopa su döküldü açılmıyor ise çözümü için yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Laptopa Su Döküldü Açılmıyor – Ne Yapmalıyım?

Evinizde bulunan dizüstü bilgisayarınızın üzerine sıvı dolu herhangi bir bardağı kazayla üzerine döktüyseniz bu yazımızda sizlere laptopa su döküldü açılmıyor sorunu için neler yapabileceğinize yer verdik.

  • Öncelikle laptopunuzu elektrik ile bağlantısını hemen kesin.
  • Şarj adaptörü takılıysa derhal çıkarın.
  • Eğer batarya takılı ise laptopun bataryasını çıkarın.

laptopa su döküldü ama çalışıyor

Yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra laptopunuzu ters çevirerek iç kısımlara sıvı gitmesini önlemeye çalışın. Bu önlemi aldıktan sonra sırasıyla şu adımları izleyin;

  • Kuru bir bez veya pamuk yardımı ile laptopun üzerindeki sıvıyı silmeye çalışın.
  • Laptopunuzun pili dışında ekstra herhangi bir aygıt takılı ise mutlaka çıkarın. (USB bellek vb.)

Laptopa su döküldü ama çalışıyor diyebilirsiniz. Cihazınıza sıvı dökülmesine rağmen çalışmaya devam edebilir. Bu durumun sizi yanıltmasına izin vermeyin. Çünkü daha sonrasında zamanla oksitlenme olayı meydana gelebilir. Bu olayda cihazınızda kalıcı hasarlar neden olabilir.

Laptopun iç kısmındaki sıvı ve nemin en kısa sürede giderilmesi gerekmektedir. Bu nedenle en yakın zamanda cihazınızı teknik servise götürerek içerisinde yer alan sıvıyı temizlettirin.

Bunları Sakın Yapmayın!

  • Cihazınızı kesinlikle saç kurutma makinesi gibi sıcak hava üfleyen cihazlar ile üzerine dökülen sıvıları gidermeye çalışmayın.
  • Eğer laptopunuza sıvı döküldüyse ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız cihazı fazla hareket ettirmemeye özen gösterin. Çünkü içerisine sıvı dağılabilir.
  • Laptopunuza basınçlı hava vermeyin. Bu eylemi gerçekleştirirseniz üzerinde yer alan sıvılar iç kısımlara kadar yayılabilir.

Laptopunuza su yerine daha farklı sıvılar döküldüyse örneğin kola vb. asitli içecek döküldüyse bunun temizliği takdir edersiniz ki daha zor olacaktır. Nedenine gelecek olursak bu tarz içeceklerde şeker olduğundan yapışkan bir hâl alacaktır ve temizliği daha zor olur.

Laptopa su döküldü açılmıyor sorununun özetine gelecek olursak yazımız içerisindeki adımları uyguladıktan sonra mutlaka en kısa sürede teknik servise götürerek uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir.

American megatrends hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için American Megatrends Hatası Nasıl Çözülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın