iPhone Son Hat Kullanılamıyor Hatası (Çözümü)

iPhone’unuzda son hat kullanılamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

iPhone Son Hat Kullanılamıyor Hatası (Çözümü)

Eğer iPhone kullanıcısı olarak son hat kullanılamıyor hatası alıyorsanız öncelikle bu hatayı çözebileceğinizi bilin. Bu hatanın çözümü için yapmanız gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Son hat artık kullanılamıyor hatası iPhone telefonların çift sim modellerinde yani iPhone XS Max, XS, XR ve iOS 12 üstü modellerinde rastlanmaktadır.

Bu hata neden kaynaklanıyor diye soracak olursanız elektronik sim(e-sim) özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunu çözmek için neler yapmalıyız diye soracak olursanız aşağıda yer alan çözüm yöntemlerini deneyerek bu hatadan kurtulabilmeniz mümkündür.

Öncelikle iPhone cihazınızın sistem güncellemelerini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Güncellemeleri eksik veya zamanında gerçekleştirmezseniz bu ve bunun gibi birtakım hatalar ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

son hat artık kullanılamıyor

Bu hatanın çözümü için yapmanız gereken en etkili yöntem cihazınızda yer alan tüm arama kayıtlarını temizlemek olacaktır. Son arama kayıtlarını temizlediğinizde artık son hat kullanılamıyor hatası ile karşılaşmayacaksınız.

Son arama kayıtlarını temizlemek için şu adımları izleyin;

 • Telefon simgesine dokunun.
 • Alt kısımdan Son Aramalar sekmesine gelin.
 • Ardından Sol üst kısımdan Sil seçeneğine dokunun.

iphone arama kayıtları silme

Bir diğer çözüm yöntemi ise cihazınızı yeniden başlatmak olacaktır. Yanlış duymadınız kulağa basit gibi gelsede telefonu yeniden başlatmak birçok hatayı çözmede etkili olan bir yöntemdir.

iPhone hat kullanılamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için şu adımları uygulayın;

 • iPhone’unuzun Ayarlar bölümüne girin.
 • Genel sekmesine dokunun.
 • Buradan Sıfırla bölümüne basın.
 • Ayarları Sıfırla butonuna dokunun.

Ağ ayarlarını sıfırlama işlemi telefonunuzdaki önemli verileri silmemektedir. Bu yüzden cihazınız için yedekleme yapmanızı gerektirmemektedir.

Sorun hala devam ediyorsa sim kartınızı iPhone cihazınızdan çıkarıp tekrardan takmayı deneyebilirsiniz. Bunun için telefonunuzu kapalı konuma getirin ve sim kartını çıkartın. Daha sonra tekrardan takın ve cihazı yeniden başlatın.

Son hat artık kullanılamıyor sorunu için kısa süreliğine uçak modunu açıp kapamak etkili bir yöntem olabilir. Telefonunuzda uçak modunu açın ve 20 – 30 saniye kadar bekleyin. Ardından uçak modunu kapatın.

Bu yazımızda sizlere iPhone kullanıcılarının yaşadığı son hat kullanılamıyor hatası çözümünden bahsettik. Umarım bu yazımız sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

iPhone cihazınızda App Store doğrulama gerekiyor hatası yaşıyorsanız çözümü için App Store Doğrulama Gerekiyor Hatası (Çözümü) başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

“iPhone Son Hat Kullanılamıyor Hatası (Çözümü)” üzerine 8 yorum

 1. iOS 16 ya güncelledikten sonra oldu açıp kapattım düzelmedi. Buradaki çağrı kaydı sil i uyguladım düzeldi

  Yanıtla
 2. İphone 13 pro Ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra oldu. Sim card tak çıkar, uçak mod, yeniden başlat, ağ ayarlarını sıfırla hiç bir i işe yaramadı. Arama kayıtlarını sildim ve çözüldü. Teşekkürler…

  Yanıtla
 3. Hiç gerek yok çok basit bir yöntem var

  ayarlar – hücresel – kapalı olan numaraya tıklayın – bu hattı etkinleştiri açın

  Düzelecek

  Yanıtla
Yorum yapın