Hedef Dosya Sistemi İçin Çok Büyük Hatası (Çözümü)

USB belleğinize dosya aktarırken hedef dosya sistemi için çok büyük hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yazımızın devamını okuyun.

Hedef Dosya Sistemi İçin Çok Büyük Hatası (Çözümü)

USB belleğinize herhangi bir dosyayı aktarırken hedef dosya sistemi için çok büyük hatası alıyorsanız çözümü için doğru yerdesiniz. Yazımız içerisinde yer alan adımları takip ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle flash bellek boş ama dosya atamıyorum diyorsanız bunun sebebinden bahsedelim. Dosya çok büyük hatası ile karşılaşmanızın sebebi usb belleğinizin formatı FAT32 olmasından kaynaklıdır.

USB ye büyük dosya atmak istediğinizde sorun yaşamanızın sebebi FAT32 formatında tek seferde sadece 4GB boyutunda dosyalar atabilirsiniz. USB belleğinize 4GB dosya boyutundan daha yüksek bir dosya aktarımı yapmaya kalktığınızda bu hata ile karşılaşırsınız.

USB dosya çok büyük hatası çözümü için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • Öncelikle USB belleğinizi bilgisayarınıza takın.
  • Bilgisayarım’a girin ve USB sürücünüze sağ tıklayarak Biçimlendir diyin.
  • Açılan pencereden Dosya sistemi kısmında yer alan FAT32 kısmını NTFS olarak değiştirin.
  • Ardından başlat diyerek biçimlendirme işlemini gerçekleştirin.

usb format değiştirme

USB belleğinizi NTFS formatına biçimlendirdikten sonra artık bellek boyutunuza göre tek seferde 30 GB dosya boyutuna kadar aktarım yapabilirsiniz.

Dosya formatını FAT32’den NTFS’ye dönüştürdüğünüz için artık USB dosya çok büyük hatası almayacaksınız. Bu yöntem sayesinde birçok kişinin yaşadığı bu can sıkıcı durum ortadan kalkmış oldu.

Eğer sizlerinde USB bellekleri FAT32 formatında ise yazımız içerisinde yer alan yöntemi uygulayarak kolaylıkla NTFS formatına dönüştürebilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

FAT32 En Fazla Kaç GB Destekler?

USB belleklerde FAT32 formatında tek seferde sadece 4 GB dosya aktarımı yapılabilmektedir. 4 GB’tan büyük dosyaları sadece NTFS formatında aktarabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere hedef dosya sistemi için çok büyük hatası çözümünden bahsettik. Konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Flash bellek biçimlendirme hatası yaşıyorsanız çözümü için Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Sorunu – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın