Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Sorunu – Nasıl Çözülür?

Günümüzde flash bellekler hayatımızın bir parçası oldu. Artık CD devri kapandı ve yerini flash bellekler aldı.

Flash belleklerimizi format atmak için veya müzik, resim kopyalamak için kullanıyoruz. Peki sıkça karşılaşılan flash bellek biçimlendirme hatası nasıl çözülür?

Kullandığınız flash bellek için biçimlendirme işlemi yaparken hata alıyorsanız ne yapmanız gerekiyor. Bu sorunun cevabı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Sorunu – Nasıl Çözülür?

Elinizde flash bellek var fakat bir türlü biçimlendirme yapamıyorsanız veya biçimlendirme hatası alıyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için bu yazımızda flash bellek biçimlendirme nasıl yapılır? ondan bahsedeceğiz.

Öncelikle flash bellek biçimlendirme hatası için neler yapabiliriz onlardan bahsedelim.

USB belleğinizi bilgisayarınıza taktınız ve biçimlendirme işlemi yapmak istediniz ve karşınıza “Windows biçimlendirmeyi başaramadı” gibi bir hata penceresiyle karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken 3 yöntem bulunuyor. Bunlardan birincisi yazılım aracılığıyla flash bellek biçimlendirme işlemini gerçekleştirmek olacaktır.

Bunun için öncelikle gerekli programı indirmeniz gerekmektedir. Sizler için en iyi biçimlendirme programlarını aşağıda listeledik.

Yukarıdaki flash bellek biçimlendirme programlarından herhangi birini bilgisayarınıza indirin. Ardından bilgisayarınıza takılı olan USB belleği program içerisinden seçerek biçimlendirme işlemini gerçekleştirin.

İkinci yöntem olarak Bilgisayarım bölümüne giriş yapın. Buradan flash bellek sürücünüzü bulun ve sağ tıklayarak özellikler seçeneğine tıklayın.

Özellikler penceresinden İlkeler sekmesine gelin ve “performansı en iyi duruma getir” seçeneğini işaretleyin ve tamam butonuna tıklayın.

Tüm işlemleri uyguladıktan sonra Bilgisayarım bölümünden flash bellek sürücünüze sağ tıklayın ve biçimlendir seçeneğine tıklayın. Dosya sistemi olarak NTFS’yi seçin ve başlat butonuna basarak biçimlendirme işlemini başlatın.

Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınız halde flash bellek biçimlendirme hatası alıyorsanız son olarak yapmanız gereken aşağıdaki adımları uygulamak olacaktır.

Windows arama çubuğuna CMD yazıp sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Açılan komut penceresine sırasıyla şu komutları girin;

Komut satırına öncelikli olarak Diskpark yazın. Ondan sonra sırayla List Disk, Select Disk 1, Clean, Create Partition Primary, Select Partition 1, Active, Assign yazarak flash bellek biçimlendirme hatası çözümü için bu yolu izleyebilirsiniz.

Diskpark > List Disk > Select Disk 1 > Clean > Create Partition Primary > Select Partition 1 > Active > Assign

Select Disk 1 kısmındaki 1 sayısı değişkenlik gösterebilir. Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra flash bellek biçimlendirme hatası ile artık karşılaşmayacaksınız.

Bu yazımızda sizlere flash bellek biçimlendirme hatası çözümü ve biçimlendirme nasıl yapılır onlardan bahsettik. Umarım bu yazımız sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

İnternetten indirdiğiniz winrar dosyasını açtığınızda arşiv bozuk hatası yaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022) başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın