Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nasıl Çözülür? (2024)

İnternet üzerinden herhangi bir dosya indirirken genel olarak rar formatı biçiminde indirmekteyiz. İndirdikten sonra dosyayı açmak istediğinizde winrar arşiv bozuk hatası yaşayabilirsiniz.

Peki bu hata neden kaynaklanır ve çözümü için neler yapabiliriz bu soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nasıl Çözülür? (2024)

İnternet üzerinden dosya boyutu yüksek olan oyunların veya uygulamaların inmesini saatlerce heyecanla bekliyoruz. Dosyamız indikten sonra rar dosyasından çıkarmaya çalışıyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı rardan çıkarmaya çalışırken winrar arşivi bozuk hatası ile karşılaşabiliyoruz. Bu oldukça can sıkıcı bir durum olsa gerek.

Bu hatanın çözümünden önce winrar arşiv hatası nedir ve neden kaynaklanır ondan bahsedelim.

Öncelikle bilgisayarınızda yüklü olan Winrar programının sürümünü kontrol edin. Bunun için yapmanız gerekenler programı açın daha sonra yukarıda bulunan menüden Yardım sekmesine gelin ve Winrar hakkında kısmına giriş yapın.

winrar arşiv hatası çözümü

Winrar sürüm kontrol işlemi bu kadar basit. Eğer sürümünüz düşük ise internet üzerinden en güncel sürümü indirin. Winrar programı güncel olmadığı durumlarda winrar arşiv bozuk hatası yaşayabilirsiniz.

Eğer programınız güncel olduğu halde winrar arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı hatası ile karşılaşıyorsanız program içerisinden Onar özelliğini kullanabilirsiniz.

Winrar arşiv bulunamadı hatası için yukarıdaki menüde yer alan Onar tuşuna basarak indirmiş olduğunuz dosyayı düzeltebilirsiniz.

Onar dedikten sonra dosyanın nereye kaydedileceğini seçin ve tamam diyin. Program otomatik olarak hasarlı veya bozuk dosyanızı düzeltmeye çalışacaktır.

Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen hala aynı sorunu yaşıyorsanız internet üzerinde bulunan rar dosyalarını kurtarma programlarını deneyebilirsiniz.

Bu tarz programlar her rar dosyalarını kurtaramayabilir. Ama denemekte fayda olacağını düşünüyorum. Bu programları kullanarak olumlu sonuçlar aldıysanız aşağıda yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu tarz dosyaları açmak için tek yol winrar programı değildir. Daha farklı programlar kullanarak dosyaları açabilir belkide hatadan kurtulabilirsiniz.

Winrar programına alternatif olarak 7-Zip programını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bu adresten programı indirmek olacaktır.

İnternet üzerinden indirmiş olduğunuz dosya farklı bir winrar sürümü ile sıkıştırılmış olabilir. Eski bir sürüm ile sıkıştırılmışsa sizinde bilgisayarınızda en güncel versiyonu mevcut ise winrar arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı hatası alabilirsiniz.

Saatlerce inmesini beklediğiniz dosyaların bu tarz hatalar çıkarması çok can sıkıcı bir durumdur. Bilgisayarınızda bulunan winrar programının sürümünü değiştirerek winrar arşiv bulunamadı hatası çözümü için etkili bir yöntem olabilir.

Net Framework 3.5 paketini bilgisayarınıza kurarken hata alıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri Net Framework 3.5 Yükleme Hatası Nedir? – Kesin Çözümü adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın