#### Excel Hatası Nedir? – Hücre Hatası Nasıl Çözülür?

Özellikle işyerlerinde kullanılan, okul hayatımızda da birtakım ödevler için kullandığımız Microsoft Excel programında yaşanılan #### excel hatası nedir ve çözümü için neler yapmalıyız diyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

#### Excel Hatası Nedir? – Hücre Hatası Nasıl Çözülür?

Excel, elektronik ortamda tablolar oluşturabilmemizi ve matematik işlemlerini pratik bir şekilde yapabilmemizi sağlayan bir Microsoft ürünüdür. Excel kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı hatalardan biriside #### excel hatası meydana gelmesidir.

Peki bu hata neden meydana gelmektedir. Excel, programı içerisinde herhangi bir sütunun tamamı görüntülenemediği zamanlarda excel hücre hatası karşımıza çıkar.

Bu sorunu çözebilmek için sütun başlığının sağ kenarına iki kez tıklayın ve sağa doğru genişletin. Hücre içerisindeki veri tam gözükene kadar bu işlemi yapın. Hücre genişletme işlemini yaptığınız takdirde artık excel hücre hatası almayacaksınız.

excel hücre genişletme

#### Excel hatası çözümü için bir başka yöntem ise uyacak şekilde daralt seçeneğini işaretlemek olacaktır.

Öncelikle Excel programını açın. Giriş sekmesine tıklayın. Daha sonra Biçim>Hücreleri Biçimlendir kısmına giriş yapın.

excel hücre biçimlendirme

Hücreleri Biçimlendir sayfasında bulunan Uyacak şekilde daralt seçeneğini işaretleyin ve tamam butonuna tıklayın.

#### excel hatası

Bu işlemi uyguladıktan sonra muhtemelen #### excel hatası ile karşılaşmayacaksınız.

Bu hata ile karşılaşmanızın sebebi hücreye girdiğiniz verinin tam olarak gözükmemesinden kaynaklanmaktadır. Veri girdiğiniz hücreyi genişlettiğinizde #### excel hatası ortadan kalkacaktır.

Çözümü oldukça basit olan bu hatayı ortadan kaldırabilmek için saatlerce hatta günlerce uğraşmış olabilirsiniz. Hücre genişletme işlemi yaptığınızda bu hata ile artık karşılaşmayacaksınız.

Excel Programında Neler Yapılabilir?

Microsoft Excel programında neler yapılabilir diye merak ediyorsanız bu program sayesinde birçok şey yapabilmeniz mümkün. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Verileri düzenleme
  • Temel ve karmaşık matematik işlemleri
  • Verileri grafiklere dönüştürebilme
  • Verileri analiz edip raporlama
  • Finanslar birtakım işlemleri pratik bir şekilde yapabilme

Yukarıda saydıklarımız Excel programında yapabileceğiniz şeylerin sadece birkaçıdır. İçerik olarak zengin olan Microsoft Excel programında daha birçok işlem yapabilmeniz mümkündür.

Örneğin matematikte iyi olmayabilirsiniz. Dört işlem yaparken bile zorlanıyor olabilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapabilmeniz için devreye Microsoft ürünü olan Excel programı giriyor.

Excel sayesinde temel ve karmaşık matematik işlemlerini kolayca yapabilmeniz mümkün.

En Sık Kullanılan Excel Formülleri Nelerdir?

En sık kullanılan excel formülleri neler diye merak ediyorsanız işte sırasıyla excel programında kullanabileceğiniz formüller.

Excel içerisinde formül yazmadan önce mutlaka = eşittir işareti ile başlamanız gerekmektedir. Çünkü eşittir işareti koyduğunuzda program formül yazmanız için start verir.

En sık kullanılan formüllerden birisi TOPLA formülüdür. Bu formülü kullanabilmek için öncelikle formülü gireceğiniz hücrenin üstüne gelin. Daha sonra = işareti ile start verin. Ardından =TOPLA(A1;B1) formülünü yazın.

Bu formülü yazdığınızda A sütunundaki 1. hücre ile B sütunundaki 1. hücredeki sayıları toplar.

Çıkarma işlemi yapmak istiyorsanız TOPLA(A1;-B1) yazarak çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Formül içerisinde B1 parametresinin önüne – koyduğunuzda çıkarma işlemi gerçekleştirir.

En çok kullanılan formüllerden bir diğeri ise ORTALAMA formülüdür. Bu formülü kullanabilmeniz için öncelikle = işareti ile terkardan start verin. Daha sonra ORTALAMA(A1:B1) yazarak formülü gerçekleştirin.

Bu formülü yazdığınızda A sütununun 1. hücresi ile B sütunun 1. hücresindeki sayıların ortalamasını almış olursunuz.

Sıkça kullanılan bir diğer formül ise MAK & MİN formülüdür. Bu formül sayesinde maximum veya minimum rakamı bulabilirsiniz.

Formülü kullanabilmek için =MAK(D3:D8) yazmanız yeterlidir.

Örnekte gösterilen formülü yazdığınızda D sütununun 3. hücresindeki rakam ile D sütununun 8. hücresindeki rakam arasından maximum değeri bulmanızı sağlar.

Minimum değeri bulmak içinde =MİN(D3:D8) yazmanız yeterli olacaktır.

Microsoft Excel Programının Sahibi Kim?

Excel programının sahibi kim? Excel programını kim icat etti? diye hiç merak ettiniz mi. Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

microsoft excel kurucusu kimdir

Günümüzde birçok işyerinin kullandığı elektronik tablolar oluşturabilmemizi, matematik işlemlerini zamandan tasarruf ederek pratik bir şekilde yapabilmemizi sağlayan Excel programını 1951 doğumlu Dan Bricklin tarafından icat edilmiştir.

Her bilgisayar programında olduğu gibi Excel programında da birtakım hatalar meydana gelebilmektedir. Bu yazımızda sizlere Excel #### hatasından nasıl kurtulabileceğinizi paylaştık. Umarım bu yazı sayesinde bu hatadan tamamen kurtulabilirsiniz.

Microsoft Excel programına bu adresten sahip olabilir bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. İnternet üzerinde korsan versiyonları mevcut olsada kendi resmi sitesinden indirmeniz en sağlıklısıdır.

Bilgisayarınıza Net Framework 3.5 paketini yüklemek istediğinizde sorun yaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri başlıklı Net Framework 3.5 Yükleme Hatası Nedir? – Kesin Çözümü yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın