CS 2 FPS Drop Sorunu (Çözümü)

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda cs 2 fps drop sorunu yaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

CS 2 FPS Drop Sorunu (Çözümü)

Bu yazımızda Counter Strike 2 oyuncularının yaşamış olduğu cs 2 fps drop sorunu konusunu ele alıp çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Sizlerde FPS drop sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız tam yerindesiniz.

CS 2 oyununda yaşanılan FPS drop sorununu ele almadan önce ilk olarak nedir bu FPS drop kısaca ondan bahsedelim. FPS drop oyun içerisinde görüntünün takılması veya kasması olayıdır. Oyun içerisinde kare hızı ne kadar yüksek ise o kadar akıcı bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

FPS drop olayı genellikle düşük sistemli bilgisayarlarda yaşanmaktadır. Ancak bazı durumlarda bilgisayar sisteminin yüksek olmasına rağmen bu durum yaşanabilir. Bu da oyuna gelen güncellemeler ile alakalı bir durumdan kaynaklı olabilmektedir.

FPS drop kavramı hakkında sizleri bilgilendirdiğimize göre artık CS 2 oyununda yaşanılan bu sorunu nasıl çözebilir ondan bahsedelim. Oyun içerisindeki FPS drop sorununu şu şekilde çözebilirsiniz;

  • Ekran kartınızı güncel tutun.
  • Windows Ayarlar kısmından güç planını kontrol edin.
  • Windows Update kısımını tamamlayın.
  • Arka planda yük olan programları kapatın.

İlk olarak ekran kartınızın modeline göre güncelleme işlemini yapın. AMD ekran kartına sahipseniz AMD Drives and Support adresini NVIDIA ekran kartına sahipseniz NVIDIA Sürücü adresini kullanabilirsiniz.

Belirtmiş olduğumuz resmi internet adreslerini ziyaret ederek ekran kartınızın modelini ve seri numarasını seçerek en güncel sürümünü indirebilir ve kolaylıkla kurabilirsiniz. Ekran kartınızı güncelledikten sonra bilgisayarınızın yeniden başlatmayı unutmayın.

Ekran kartınızı güncelleyip bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra oyuna giriş yapın ve cs 2 fps drop sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Muhtemelen FPS drop sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Eğer ekran kartınız güncel olmasına rağmen bu sorunu yaşamaya devam ediyorsanız Windows Ayarlar kısmına giderek güç planınızı kontrol edin. Bunu yapabilmek için şu adımları izleyin;

  • Başlat simgesine gelin.
  • Ayarlar kısmına girin.
  • Sistem sekmesine gidin.
  • Sol kısımdan Güç ve Uyku bölümüne girin.

CS 2 kasma sorunu

Güç ve Uyku bölümünde sağ kısımda “Ek güç ayarları” şeklinde bir ibare göreceksiniz. Bu kısma tıkladığınızda yukardaki görselde olduğu gibi bir pencere sizleri karşılayacaktır.

Bu kısımda sizlerin bilgisayarında Dengeli seçeneği işaretli olabilir. Özellikle oyun oynadığınız zamanlarda bu kısmı performans olarak işaretlemeniz daha iyi olacaktır. Nedenine gelecek olursak performans seçeneğini işaretlerseniz bilgisayarınızın sistemi maximum seviyede çalışmaya başlayacaktır.

Güç planını “Performans” şeklinde ayarladıktan sonra CS 2 oyununu açın ve herhangi bir kasma veya donma problemi ile karşı karşıya kalıp kalmadığınızı kontrol edin. Eğer performans modunda cs 2 fps drop sorunu yaşamıyorsanız bu seçenek sürekli olarak işaretli kalabilir.

cs 2 donma sorunu

Eğer sorun devam ediyorsa Windows Update kısmını tamamladığınzdan emin olun. Bu kısımda tamamlamadığınız güncellemeler var ise mutlaka tamamlayın. Sisteminizin güncel olmaması hâlinde oyunlarda istenilen performansı alamayabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen CS 2 kasma sorunu devam ediyorsa arka planda gereksiz yere yük olan programlar olabilir. Bunu kontrol etmek için klavyenizden Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açın.

CS2 FPS drop çözümü

Görev Yöneticisi penceresinde İşlemler sekmesine gelin ve burada gereksiz gördüğünüz veya yük olan programlara sağ tıklayıp görevi sonlandır diyerek teker teker kapatın. Bu işlem bilgisayarınızın işlemcisini rahatlatacağı için oyunda yaşamış olduğunuz CS 2 FPS sorununu büyük ölçüde çözecektir.

Böylece cs 2 fps drop sorunu konusunu detaylı bir şekilde sizlere aktarmış olduk. Bu konu özelinde eğer görüşleriniz var ise aşağıda yer alan yorumlar kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

CS 2 oyununuda konsol kısmını bir türlü açamıyorsanız CS2 Konsol Açılmıyor Sorunu (Çözümü) başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Yorum yapın