CI Modülü Yok Hatası Nasıl Düzeltilir? – Kesin Çözüm

Televizyonunuzu açtığınızda karşınıza çıkan ci modülü yok hatası neden kaynaklanır? Bu sorunu çözmek için yapmanız gerekenlerı yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

CI Modülü Yok Hatası Nasıl Düzeltilir? – Kesin Çözüm

Televizyonunuzu açtığınızda karşınıza çıkan ci modülü yok yazısı ile neden karşılaşırız önce ondan bahsedelim.

Karşınıza çıkan ci modülü yok hatası Digiturk, D-Smart gibi ücretli üyelik ile sahip olunan kanallara erişiminiz olmamasından kaynaklanabilir.

Ücretli üyelik ile sahip olduğunuz bir kanalı açmak istediğinizde ci modülü yok yazısı ile karşılaşıyorsanız üyelik süreniz dolmuş olabilir.

Satın almış olduğunuz platformun size vermiş olduğu kredi kartına benzer parçanın arızalı olup olmadığını kontrol edin. Eğer cihaza takılan kart yıpranmışsa ve televizyon algılamıyorsa ci modülü yok hatası yaşayabilirsiniz.

Kartı cihazınızdaki kart giriş yuvasına doğru bir şekilde takın. Ardından televizyonunuzu fabrika ayarlarına döndürün. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra muhtemelen ci modülü yok hatası ile karşılaşmayacaksınız.

CI Modülü Nedir?

Televizyonlarda yaşanılan ve birçok kullanıcının karşılaştığı ci modülü yok yazısının ne demek olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Sıkça karşılaşılan ci modülü ne demek diye soruyorsanız ci modülü belirli bir kodlama sistemini çözen yazılımdır.

Örneğin Digitürk üyeliğiniz var ise kanalları seyredebilmeniz için televizyonunuzun arkasında yer alan kart giriş yuvasına veya size verilen dekoder cihazına kart takmanız gerekir.

Ci modülü kodlanmış ve şifrelenmiş kanalları seyredebilmenizi sağlayan bir sistemdir. Televizyonunuzun arkasında yer alan kart giriş soketine veya dekoder chazınızın kart giriş yuvasına kartınızı taktığınızda şifreli kanalları çözer ve kanalı açar.

Samsung TV Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Samsung televizyona sahipseniz ve televizyonunuzu fabrika ayarlarına döndümek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken kumandanızdan Menü düğmesine basmak olacaktır.

Daha sonra Menü penceresinde en alt kısımda yer alan Destek sekmesine giriş yapın. Buradan fabrika ayarlarına dön seçeneğini bulun. Bu aşama televizyonunuzun modeline göre değişiklik gösterebilir.

Eski model Samsung televizyona sahipseniz televizyon açık durumdayken kumandanızdan Exit tuşuna 12 – 13 saniye kadar basılı tutun. Karşınıza fabrika ayarlarına dön penceresi gelmesi gerekir. Tamam seçeneğine tıklayın ve tüm işlemler bu kadar.

Yeni model Samsung televizyona sahipseniz yapmanız gereken kumandanızdan Home yani Menü tuşuna basmak olacaktır. Ardından Ayarlar bölümüne giriş yapın.

Ayarlar menüsünden Destek sekmesine girin. Buradan Kendi Kendini Tanılama bölümüne giriş yapın. En alt kısımdaki Sıfırla seçeneğine gelin. PIN kodunuzu yazın. Genel olarak 0000 sizin pin kodunuzdur.

PIN kodunuzu girdikten sonra Bitti butonuna tıklayın. Karşınıza Ağ Ayarları dışında tüm ayarlar fabrika varsayılanlarına döndürülecek gibi bir yazı çıkacaktır. Sıfırla butonuna basarak fabrika ayarlarına döndürme işlemini gerçekleştirin.

Sıfırla dedikten sonra televizyonunuz birkaç dakika içerisinde fabrika ayarlarına geri dönecektir. Samsung akıllı televizyonunuz satın aldığınız ilk haline dönüş yapacaktır. Önceden yapmış olduğunuz tüm ayarlar sıfırlanacaktır.

Samsung akıllı televizyonunuzu yukarıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde adım adım takip ederek fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Fabrika ayarlarına döndürme işlemi yaşanılan birçok hatayı çözmede etkili bir rol oynar.

Samsung akıllı televizyonunuzda yaşadığınız sorunları Samsung Uzaktan Destek hizmetini kullanarak çözebilirsiniz.

Akıllı televizyonunuzda Security Error hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri Akıllı Televizyon Security Error Hatası Nedir? – Kesin Çözüm başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın