Bilgisayarda Tab Tuşu Nerede? (Ne İşe Yarar?)

Bilgisayarda tab tuşu nerede bulunur ve ne işe yarar bilmiyorsanız yazımız bu konu hakkında sizlere detaylı bir şekilde rehberlik edecektir.

Bilgisayarda Tab Tuşu Nerede? (Ne İşe Yarar?)

Bilgisayar konusunda acemi iseniz ve bilgisayarda tab tuşu nerede hiçbir fikriniz yoksa bu yazımız sizlere rehberlik edecektir.

Daha önce bilgisayar kullanmamış olabilirsiniz veya bilgisayarınızın klavyesine pek hakim olmayabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir, bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Muhtemelen şuan bilgisayarınızın karşısında bu yazıyı okuyorsunuz. Bilgisayarınızda klavyede tab tuşu nerede diye soracak olursanız sağa ve sola yönlü ok işaretlerinin yer aldığı tab tuşu klavyenizde Caps Lock tuşunun hemen üzerinde yer almaktadır.

klavyede tab tuşu nerede

Yazıyla ifade etmemize rağmen bir türlü bulamadıysanız yukarıdaki görselde tab tuşuna ait görüntü yer almaktadır. Klavyenizde bu veya buna benzer tuşu bulduysanız artık öğrenmiş oldunuz demektir.

Bilgisayarda tab tuşu nerede sorusunu cevapladığımıza göre ve sizlerde öğrendiğinize göre artık bu tuşun ne işe yaradığına dair bilgileri sizlere aktarmaya çalışalım.

Tab Tuşu Ne İşe Yarar?

Klavyede bulunan Tab tuşunun ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki maddeleri okuyabilirsiniz.

  • Windows’un Office programlarında sütunlar arası geçiş yapmak için Tab tuşu kullanılır. Nedir bu programlar diye soracak olursanız Excel, Word gibi programlardır.
  • Bilgisayarınızda masaüstüne iken Tab tuşunu kullanırsanız pencereler arasında veya programlar arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Tarayıcınızda Tab tuşunu kullanarak sekmeler arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızda açık olan program veya pencereler arasında geçiş yapmak için Alt + Tab tuşunu kullanabilirsiniz. Örneğin iki klasör açık durumda iken Alt + Tab tuşlarına basarak iki klasör arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Word gibi yazı yazma programları içerisinde Tab tuşunu kullanarak yazınız içerisinde kolaylıkla boşluk bırakabilirsiniz. Tab tuşu ile birlikte klavyenizde bulunan yön tuşlarını kullanarak yazı imlecini istediğiniz yöne hareket ettirebilirsiniz.

Tab tuşu ne işe yarar sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse fare kullanmadan hareket edebilmenize olanak sağlayan oldukça yararlı bir klavye tuşudur.

Bu yazımızda sizlere bilgisayarda tab tuşu nerede ve tab tuşu ne işe yaramaktadır bu konulardan bahsettik. Konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Windows kaç kullanıyorum nasıl öğrenebilirim diye soruyorsanız Windows Kaç Kullanıyorum? – Nasıl Öğrenirim? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın