Bilgisayarda İki Nokta Nasıl Yapılır? ( : )

Bilgisayar konusunda amatör olanlar için bilgisayarda iki nokta nasıl yapılır sorusunun cevabını detaylı bir şekilde yazımızın devamında yanıtladık.

Bilgisayarda İki Nokta Nasıl Yapılır? ( : )

Bu yazımızda bilgisayarda iki nokta nasıl yapılır konusuna tüm detaylarıyle değineceğiz. Sizler için hazırladığımız bu yazımız sayesinde 3 farklı yöntem ile bilgisayarınızda iki nokta üst üste karakterini yapabileceksiniz.

İlk olarak klavyenizden iki nokta üst üste karakterini yapmak istiyorsanız şu adımları izleyin;

  • Klavyenizden Shift tuşuna basılı tutun.
  • Ardından Shift tuşundan elinizi çekmeden hemen yanında yer alan nokta ( . ) tuşuna basın.

Q klavyede iki nokta nasıl yapılır

Yukarıdaki görselde yer aldığı gibi klavyenizden bu iki tuşa basarak iki nokta üst üste karakterini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu öğrendiğimize göre ikinci yönteme geçebiliriz.

Klavyenizde uzun süreli kullanımdan kaynaklı bazı tuşlarınız zarar görmüş olabilir ve çalışmıyor olabilir. Örneğin Shift tuşu arızalı ise iki nokta üst üste nasıl yapabiliriz sorusuna cevap olarak aşağıdaki yol izlenebilir.

  • Klavyenizden Alt tuşuna basılı tutun.
  • Alt tuşundan elinizi çekmeden sağ kısımda bulunan numaralardan sırasyla 5 ve 8 tuşlarına basın.

2 nokta üst üste nasıl Yapılır

Eğer nasıl yapılacağını anlamadıysanız yukarıdaki görselden de yardım alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Alt tuşuna basılı tutarken sırasıyla 5 ve 8 tuşlarına basmak olacaktır. Bunu yaptığınızda iki nokta üst üste karakterinizi başarılı bir şekilde yaptığınızı göreceksiniz.

İkinci yöntemide öğrendiğinize göre artık klavye ile işimiz kalmadı diyebiliriz. Çünkü üçüncü yöntemde kopyalama ve yapıştırma yöntemiyle iki nokta üst üste yapmayı sizlere göstereceğiz.

  • ( : ) parantez içindeki iki nokta üst üste karakterini bilgisayarınızın faresi ile seçin.
  • Daha sonra sağ tıklayıp kopyala seçeneğine tıklayın.

Kopyalamış olduğunuz iki nokta üst üste karakterini dilediğiniz yer yapıştırarak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Klavye ile işimiz kalmadı dedik ama aynı zamanda bu yöntemi klavye yardımı ile yapmakta mümkündür.

Bilgisayarınızın faresi yardımıyla yukarıda yer alan iki nokta üst üste karakterini seçin. Daha sonra klavyenizden Ctrl tuşuna basılı tutarken C harfine basın. Bu işlem kopyalama işlemidir. Kopyalamış olduğunuz karakteri yapıştırmak için tekrardan Ctrl tuşuna basılı tutarak bu sefer V harfine basmanız yeterli olacaktır.

Böylece bilgisayarda iki nokta nasıl yapılır konusunu tüm detaylarıyla ele almış olduk. Bu tarz konularda zorluk yaşayan kişiler için oldukça açıklayıcı bir yazı olduğunu düşünüyoruz. Sizlerde düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın klavyesinde Tab tuşunun nerede olduğunu bilmiyorsanız Bilgisayarda Tab Tuşu Nerede? (Ne İşe Yarar?) başlıklı yazımız size rehberlik edecektir.

Yorum yapın