Bad System Config Info Hatası Çözümü (2024)

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara sahipseniz bad system config info hatası ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

Peki bu hata neden kaynaklanır ve çözümü için neler yapmalıyız diye soruyorsanız cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

İçindekiler

Bad System Config Info Hatası Çözümü (2024)

Windows üzerinde bad system config hatası alıyorsanız donanımınızda bir sorun olabilir. Donanımsal bir sorun olduğu durumlarda bu hata mesajı karşınıza çıkabilir.

Bilgisayarınızın donanımını kontrol ederek herhangi bir parçanın sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Parçaların birbirleriyle olan bağlantı kablolarını iyice kontrol edin.

Bad system config info hatası alıyorsanız bilgisayarınızın sürücüleri güncel olmayabilir. Sürücülerinizi güncel tutarak bu tarz hatalardan kurtulabilirsiniz.

Sürücülerinizi güncellemek için Aygıt Yöneticisini kullanabilirsiniz. Windows arama penceresine aygıt yöneticisi yazarak ulaşabilirsiniz.

Aygıt yöneticisi penceresinde bilgisayarınızda olan tüm sürücüleri görebilirsiniz. Eğer herhangi bir sürücünün yanında sarı renkte ünlem işareti varsa güncel olmadığını gösterir.

Güncel olmayan sürücülere sağ tıklayarak güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sürücüleriniz güncel olduğu halde bad system config info hatası alıyorsanız Windows Kurtarma Ortamı sayfasına girin.

Windows Kurtarma Ortamı Nasıl Açılır?

Windows kurtarma ortamı nasıl açılır diye soruyorsanız Windows arama penceresine “kurtarma” ifadesini yazın. Aşağıdaki görselde yer alan seçeneğe tıklayın.

bad system config sorunu

Kurtarma penceresini açtıktan sonra Sistem Geri Yüklemeyi Aç seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada bir seçenek seçmeniz istenecektir. Buradan sırasıyla Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > Sistem Geri Yükleme yolunu izleyin.

Eğer Sistem Geri Yüklemeyi Aç seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki görselde yer alan sorun ile karşılaşıyorsanız onunda çözümü oldukça basit.

sistem geri yükleme hatası

Böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız hata penceresinde mavi renkte yer alan sistem korumasını yapılandırın yazısına tıklayın. Karşınıza bir pencere daha gelecektir.

Buradan sürücünüzü seçin ve daha sonra yapılandır seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden Sistem korumasını aç seçeneğini işaretleyerek tamam butonuna tıklayın.

sistem geri yükleme

Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra bad system config info hatası çözümü için Sistem Geri Yükleme ekranına erişebilirsiniz.

Windows Kurtarma Ortamına yukarıda yer alan yöntem ile ulaşabileceğiniz gibi daha farklı yöntemler ile ulaşabilirsiniz.

Windows kurtarma ortamı farklı bir yöntemle nasıl açılır diye soruyorsanız bilgisayarınızı kapatın ve ardından tekrardan açın önyükleme sırasında yani yükleme logosunu gördüğünüzde kapatın. Bu işlemi üç kez tekrarlayın.

Bu işlemi üç sefer uyguladığınızda Windows Kurtarma Ortamı penceresine erişim sağlayabilirsiniz.

Bad system config info hatası çözümü için bcdedit komutlarını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sistem geri yükleme ekranında Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi seçeneğine tıklayın.

Komut istemi penceresini açtıktan sonra bu hatadan kurtulmak için sırasıyla bu kodları girin.

  • bcdedit/deletevalue {default} numproc
  • bcdedit/deletevalue {default} truncatememory

Yukarıdaki kodları sırasıyla komut satırına girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden açıldıktan sonra diğer kodları sırasıyla tekrardan komut istemi penceresine yazın.

  • bootrec /repairbcd
  • bootrec /osscan
  • bootrec /repairmbr

Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Muhtemelen artık bad system config info hatası ile karşılaşmayacaksınız.

Eğer yaşadığınız sorun hala devam ediyorsa yaşadığınız sorunu bu adresten Microsoft’un resmi sitesinde topluluğa sorabilirsiniz.

Windows kullanıcılarının sıkça karşılaştığı runtime error hatası çözümü için Windows Runtime Error Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın