Apple, iPhone Pil Kalibrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Eğer iPhone kullanıcısı iseniz ve batarya performansınızda düşüş görüyorsanız yeni gelen iOS 14.5 güncellemesi sayesinde iphone pil kalibrasyonu sorunu ortadan kalkıyor.

Teknoloji devi Apple, kısa bir süre içerisinde tüm iPhone kullanıcılarına sunacağı iOS 14.5 sürümünü yayınladı. Sizde bir iPhone kullanıcısı iseniz hemen telefonunuzu iOS 14.5 sürümüne yükseltebilirsiniz.

Apple, iPhone Pil Kalibrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?

Yeni bir telefon aldığımızda şarjı uzun süreler gidiyor. Zamanla bu süre azalıyor ve pil performansında düşüşler yaşanıyor. Peki iPhone cihazlarda pil kalibrasyonu nasıl yapılır?

iphone pil kalibrasyon sorunu iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte sona eriyor. Şimdi sizlere klasik kalibrasyon yönteminden bahsedeceğim.

iPhone kullanıcısı iseniz pil kalibrasyon sorunu nasıl çözülür? diye merak ediyorsanız işte yapmanız gerekenler.

iPhone Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

iPhone pil kalibrasyon sorunu için öncelikle cihazınızın pilini tamamen bitirin. Şarjı tamamen bittiğinde telefonunuz kapanacaktır.

Fakat iPhone cihazınızın pilini tamamen bitirsenizde az da olsa güç kalabilmektedir. Bunun sebebi telefonunuzda yüklü uygulamaların son hallerini korumasıdır.

Az da olsa kalan bu gücü bitirmek için en az 3 veya 4 saat kadar bekleyin.

Daha sonra telefonunuzu şarja koyun ve tamamen dolmasını sağlayın. iPhone cihazınızın pili %100 olsa bile 1-2 saat daha şarj edin.

Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra %100 olan iPhone cihazınızın şarjını tekrardan bitirmeniz gerekecek.

Ardından yine cihazınızı tamamen dolana kadar şarj edin ve pil kalibrasyon işlemini tamamlayın.

Uzman kişilerin açıklamalarına göre ayda bir kez olmak üzere cihazınızı pil kalibrasyon işlemine sokmanız gerekiyor.

Telefonunuzun şarjı yüzde 10 ve altına düştüğünde kapanıyorsa veya aniden hızlı düşüş yaşıyorsanız kalibrasyon sorunu olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz iOS 14.5 ile birlikte gelen pil kalibrasyonu özelliği şu an için tam anlamıyla performans vermiyor.

iPhone kullanıcıları iOS 14.5 güncellemesi aldıklarında bu özelliği aktifleştirip kullanabilecekler.

Apple, pil kalibrasyon özelliği ile hatalı kalibrasyon sorununu ortadan kaldırmak istiyor. Yeni gelen güncelleme ile bu sorun tamamen ortadan kalkacak gibi duruyor.

Pil kalibrasyon işlemini yaptığınızda başarısız olursa Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı sekmesinde servis iletisi ile karşılaşacaksınız.

iphone pil sağlığı

Eğer pil kalibrasyon işlemi başarısız olursa iPhone cihazınızın bataryasını Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı tarafından ücretsiz bir şekilde değiştirebileceksiniz.

iPhone Pil Sorunu Çözümü

iPhone cihazımın şarjı çok çabuk bitiyor sorunu yaşıyorsanız ilk olarak yapmanız gereken Ayarlar menüsüne girmek olacaktır.

Daha sonra Pil simgesine tıklayın. Pil Sağlığı sekmesine girin. Bu pencerede iPhone sizler için pil ömrünü arttırmaya yönelik birtakım ipuçları önerecektir.

iPhone şarjım yetmiyor diyorsanız cihazınızın ekran parlaklığını kısabilirsiniz. Bu sayede daha az pil tüketimi sağlamış olursunuz.

iphone pil sorunu çözümü

iPhone pil çok çabuk bitiyor diyorsanız otomatik parlaklık özelliğini açabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun Ayarlar bölümünden Genel sekmesine gelin.

Daha sonra Erişilebilirlik bölümüne tıklayın. Buradan Ekran & Metin Boyutu sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada Otomatik Parlaklık seçeneğini aktif hale getirin.

iPhone şarjım dayanmıyor diyorsanız cihazınızın ana ekranındaki gereksiz widgetleri kaldırın. Hava durumu vb. widgetler internet üzerinden veri çektiği için arkaplanda çalışmaya devam eder. Bu sebeple pil tüketimi olur.

iPhone batarya çabuk bitiyor diyorsanız cihazınızı yeniden başlatmak çözüm olabilir. Evet yanlış duymadınız iPhone cihazını yeniden başlatmak pil sorununu çözmese de telefonunuzun rahatlamasına hafiflemesine yardımcı olacaktır.

iPhone pil çok hızlı bitiyor diyorsanız iPhone düşük güç modunu açabilirsiniz. Bunun için Ayarlar menüsüne gelin. Daha sonra Pil simgesine tıklayın. Düşük Güç Modu özelliğini aktif edin.

Yukarıdaki adımları uyguladığınız takdirde iPhone şarjım çabuk bitiyor gibi sorunlardan kurtulmuş olacaksınız. Bu yazımızda sizler için iPhone pil sorunu ve pil kalibrasyonu nasıl yapılır ondan bahsettik. iPhone kullanıcısı iseniz bu yazı sizlere rehberlik edicek ve sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır.

iPhone cihazınızda rehberden kişi silerken bazı kişiler silinemedi uyarısı ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri iPhone Bazı Kişiler Silinemedi Hatası – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın