APK Paket Ayrıştırma Hatası – Nasıl Çözülür?

Android cihazlarda sıkça yaşanan apk paket ayrıştırma hatası çözüm yolları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyun.

APK Paket Ayrıştırma Hatası – Nasıl Çözülür?

Android cihazınız varsa ve Google Play mağazası dışında indirmiş olduğunuz uygulama veya oyunları yüklemek istediğinizde apk paket ayrıştırma hatası alıyorsanız çözümü için yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle apk dosyasını yüklemek istediğinizde karşınıza çıkan bu hata neden kaynaklanabilir onlardan bahsedelim.

 • Dosya eksik indirilmiş olabilir.
 • İndirmiş olduğunuz uygulama cihazınızın Android sürümü ile uyumlu olmayabilir.
 • APK dosyası bozuk olabilir.
 • USB hata ayıklama modu kapalı olabilir.

apk yükleme hatası

İnternet ortamından indirmeye çalıştığınız apk dosyası cihazınıza eksik inmiş olabilir. İndirme esnasında anlık olarak internet bağlantınız kopmuş olabilir ve buna bağlı olarak dosya eksik inmiş olabilir.

Böyle bir durumda internet bağlantınızın sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olduktan sonra indirme işlemini tekrardan deneyebilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz apk dosyasını yüklemeye çalışırken apk paket ayrıştırma hatası ile karşılaşıyorsanız uygulama veya oyun Android sürümünüz ile uyumlu olmayabilir.

Örneğin indirmiş olduğunuz uygulama Android 7.0 sürümünü destekliyorsa ve sizin cihazınızın Android sürümü 6.0 ise uyumluluk sorunu yaşayabilirsiniz.

Google üzerinden veya herhangi biryerden indirmiş olduğunuz apk dosyası bozuk olabilir. APK dosyasını her ne kadar yüklemeye çalışsanızda hata alırsınız.

Bu yüzden güvenilir ve sağlam sitelerden indirme işlemini yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü telefonunuza zararlı yazılım yüklemiş olabilirsiniz.

Uygulama veya oyunların premium versiyonlarını ücret ödemeden kullanmak isteyenler mağaza dışından yani üçüncü parti uygulama ve oyunlara sıklıkla yönelmektedir.

İnternet ortamında yüzlerce apk dosyası bulunmaktadır. Fakat hangi dosyanın güvenilir olup olmadığını tespit edebilmeniz oldukça zor. Bu yüzden güvenilir sitelerden indirme işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Apk paket ayrıştırma hatası çözümü için telefonunuzda usb hata ayıklama modunu açmayı deneyin. Bunun için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş yapın.
 • Telefon Hakkında kısmına gelin.
 • Yapım numarası yazan kısma üst üste dokunun. (7 – 8 kez)
 • “Artık bir geliştiricisiniz” mesajını göreceksiniz.

Bu işlemden sonra Ayarlar bölümüne geri dönün ve en alt kısımda yer alan “Geliştirici Seçenekleri” sekmesine gelin.

Geliştirici seçenekleri penceresinde USB hata ayıklama modu seçeneğini bulun ve aktif hale getirin.

Tüm bu işlemlerden sonra internetten indirmiş olduğunuz apk dosyasını yüklemeye çalışın ve hata alıp almadığınızı kontrol edin.

Eğer indirmiş olduğunuz uygulama veya oyun sizin cihazınızın Android sürümünde düşük ise işletim sisteminizi eğer varsa mutlaka en güncel duruma getirin.

Android Bilinmeyen Kaynaklara İzin Verme📵

Android cihazınızın sürümü 6.0’dan büyük ise üçüncü parti bir uygulama veya oyun dosyası indirdiğinizde yüklemeye çalışırken otomatik olarak bilinmeyen kaynaklara izin ver penceresi gelmektedir.

Eğer Android sürümünüz eski ise bu özelliği kendiniz manuel olarak açmanız gerekmektedir. Bunu yapabilmek içinde aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş yapın.
 • Güvenlik sekmesine gelin.
 • Bilinmeyen Kaynaklar” özelliğini aktif hale getirin.

Bilinmeyen kaynaklara izin verdiğinizde artık Google Play dışında herhangi biryerden indirmiş olduğunuz apk dosyalarını cihazınıza sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Android telefonda xapk dosyası nasıl kurulur bilmiyorsanız Android Telefona XAPK Nasıl Kurulur? – [Detaylı Anlatım] başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın