Akıllı Tahta Dokunmatik Çalışmıyor (Çözümü)

Okullarda bulunan akıllı tahta dokunmatik çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Akıllı Tahta Dokunmatik Çalışmıyor (Çözümü)

Bu yazımızda okullarda sıkça yaşanılan akıllı tahta dokunmatik çalışmıyor sorunu neden kaynaklanır ve nasıl çözülür ondan bahsedeceğiz. Bu sorun ile karşılaşıyor ve çözümünü arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Okullarda yer alan akıllı tahtaların dokunmatik olmasından kaynaklı bazı zamanlar dokunmatik özelliği çalışmayabilir. Akıllı tahtanın dokunmatiğinin çalışmamasının belli başlı nedenleri şu şekilde olabilir;

  • Akıllı tahtanın ekranı toz olmuş veya kirlenmiş olabilir.
  • Akıllı tahtanın ekran kalibrasyon ayarı bozulmuş olabilir.
  • Akıllı tahta üzerinde bulunan dokunmatiği deaktif etme tuşuna basılmış olabilir.

Öncelikle okulunuzda bulunan akıllı tahtanın ekranının temiz olduğundan emin olun. Eğer kirli veya tozlu duruyorsa kuru bir bez yardımıyla ekranı iyice temizlemeyi deneyin.

Okullarda bulunan sınıflar kalabalık olduğundan dolayı gün içerisinde ekranın üzeri çok fazla tozlanabilir. Bu nedenden dolayı dokunmatik ekranı kullanırken bu tarz sorunlar yaşayabilirsiniz.

Akıllı tahtanızın dokunmatik özelliği çalışmıyor ise ekran kalibrasyon ayarı bozulmuş olabilir. Bunu düzeltmek için şu adımları izleyin;

  • Akıllı tahtanızı açın.
  • Masaüstüne gelin.
  • Optical Touch Device simgesine çift tıklayarak açın.

akıllı tahta ekran kalibrasyonu

Optical Touch Device yani Türkçe adıyla Dokunmatik Ekran Kontrol Paneli kısmını başarılı bir şekilde açtıktan sonra içerisinde yer alan Sıfırla seçeneğine dokunun.

Optical Touch device çalışmıyor

Akıllı tahtanın kalibrasyon ayarlarını sıfırladıktan sonra yukarıda kırmızı renkte kalibrasyon yapılmadı ibaresi göreceksiniz. Daha sonra Kalibre Et seçeneğine dokunun.

Kalibre Et dediğinizde program size çeşitli talimatlar verecektir. Bu talimatları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra ekran kalibrasyon işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Akıllı tahta dokunmatik çalışmıyor ise ekran üzerinde yer alan dokunmatiği açma kapama tuşuna basmış olabilirsiniz. Dokunmatiği kapama tuşuna bastığınızda ekrana dokunsanız dahi herhangi bir fonksiyon gerçekleşmeyecektir.

Son olarak akıllı tahtanızın dokunmatik özelliği çalışmıyor ise çözüm olarak USB yardımı ile mouse bağlayabilir bu şekilde tahtayı kullanabilirsiniz.

Böylece sizlere akıllı tahtalarda yaşanan dokunmatik özelliğinin çalışmaması durumuna çözüm yolları sunmuş olduk. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

E okulda öğrenci bulunamadı hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için E Okulda Öğrenci Bulunamadı Hatası (2023) başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın