WordPress Site Hızlandırma Yolları (2024)

WordPress altyapısına sahip bir websiteniz varsa ve wordpress site hızlandırma nasıl yapılır bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

WordPress Site Hızlandırma Yolları (2024)

Websitelerinin rekabet etmesi için SEO çok önemli bir yere sahip durum böyle olunca insanlar wordpress site hızlandırma yollarına başvuruyor. Çünkü sitenin hızlı açılması SEO açısından oldukça öneme sahiptir.

WordPress altyapısına sahip olan bir site herşeyden önce iyi ve hızlı bir hosting sunucusuna sahip olması gerekir. Nedenine gelecek olursak siteniz düşük performanslı ve yavaş bir sunucuda barınıyorsa bu doğal olarak sitenizin açılış hızını etkileyecektir.

Sitenizi barındırdığınız sunucunun performansı düşük ise her ne kadar WordPress site hızlandırma eklentisi kursanızda pek fayda etmeyeceğini bilmeniz gerekir.

WordPress Tema Seçimi

Sitenizi hızlandırmak için bir diğer yol ise basit ve sade bir tema kullanmaktır. Böyle bir temayı nasıl bulabilirim diye soracak olursanız aşağıda sizlere liste halinde paylaştık.

  • Kadence
  • GeneratePress
  • Astra

Yukarıda yer alan 3 temada oldukça sade ve hızlı temalardır. Bu temalarda css ve javascript kod oranları oldukça düşüktür. Sade bir tasarıma sahip olan bu temalar sitenizin açılış hızını bir hayli yükseltir.

Bu temaların ücretsiz sürümlerine WordPress panelinizde yer alan Görünüm > Temalar sekmesinden ulaşabilirsiniz. Eğer ücretli sürümlerini satın alırsanız çeşitli özelleştirmelere sahip olursunuz.

WordPress Görsel Optimizasyonu

En önemli konulardan bir diğeri ise sitenizde yer alan görsellerin optimizasyonunu yapmaktır. Eğer sitenizde yer alan görseller yüksek kalite ve dosya boyutu olarak oldukça büyük ise sitenizin açılış hızını yavaşlatacaktır.

WordPress altyapısına sahip bir websiteniz varsa mutlaka görsel optimizasyonu yapmalısınız. Bunu yapabilmek için WordPress optimizasyon eklentileri kullanabilirsiniz. Ancak çok fazla eklenti kullanmak sunucuzu yorabilir.

Peki eklenti kullanmadan görsel optimizasyonu yapmak mümkün müdür? Elbette mümkündür. Bu konuda devreye Squoosh adlı websitesi giriyor. Bu websitesi sayesinde üretmiş olduğunuz içeriklerde kullandığınız görsellerinizi optimize edebilirsiniz.

Sitenize içerik üretirken bu Squoosh adlı araç sayesinde içeriklerinizde kullanmış olduğunuz görsellerinizi upload edip dosya boyutunu düşürebilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma Eklentisi

WordPress site hızlandırma 2023 yollarından bir başkası ise sitenizde yer alan CSS ve Javascript dosyalarını birleştirip küçültmek olacaktır. Bu konuda devreye hızlandırma eklentileri girmektedir.

  • WP-Rocket
  • Litespeed Cache
  • WP Super Cache

Yukarıda yer alan wordpress site hızlandırma eklentileri oldukça popüler ve binlerce kişi tarafından kullanılan eklentilerdir. Eğer sitenizi barındırdığınız sunucu Litespeed teknolojisini kullanıyorsa Litespeed Cache adlı eklentiyi kullanmanızı öneririz.

Sunucunuzun Litespeed teknolojisini kullanıp kullanmadığını Cpanel üzerinden görebilirsiniz. Bu konu hakkında pek bir bilginiz yoksa hosting firmanızla iletişime geçip sorabilirsiniz.

Sonuç

WordPress sitenizin hızlı olabilmesi için herşeyden önce sitenizi barındırdığınız sunucunuzun kaliteli ve hızlı olması gerekir. Ardından javascript ve css kodlarının yoğun olmadığı sade ve basit bir tema seçimi sitenizin açılış hızına oldukça katkıda bulunacaktır.

WordPress bulanık logo sorunu yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmak için WordPress Bulanık Logo Sorunu – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın