Windows Klavye Çalışmıyor Hatası – Nasıl Çözülür?

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara sahipseniz klavye çalışmıyor hatası ile karşılaşabilirsiniz. Peki klavye çalışmama sorunu neden kaynaklanır ve çözümü için neler yapmalıyız yazımızı okumaya devam edin.

Windows Klavye Çalışmıyor Hatası – Nasıl Çözülür?

Windows bilgisayarlarda sıkça rastlanılan ve kullanıcıların özellikle arama penceresinde yaşadığı klavye çalışmıyor hatası neden kaynaklanır ilk önce ondan bahsedelim.

Bilgisayarınızda yaşadığınız klavye çalışmama durumu sistemle beraber gelen “ctfmon.exe” dosyasının bigisayarınız açılırken otomatik olarak başlamamasından kaynaklanan bir sorundur.

Bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda arkaplanda otomatik olarak ctfmon.exe dosyasının açılmış olması gerekir. Bunu kontrol etmek için klavyenizden CTRL + SHIFT + DELETE tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açın.

Görev yöneticisi penceresinde İşlemlere sekmesinde CFT Yükleyici dosyasını bulun eğer böyle bir dosya göremiyorsanız yapmanız gereken ufak bir işlem mevcut.

windows arama çubuğuna yazı yazamıyorumEğer yukarıdaki görselde yer alan dosyayı göremiyorsanız klavyenizden Windows + R tuşuna basın. Karşınıza çalıştır penceresi çıkacaktır. Çalıştır penceresinde yer alan kutucuğa “C:\Windows\System32\ctfmon.exe” yazın ve enter tuşuna basarak işlemi tamamlayın.

Windows arama çubuğuna yazı yazamıyorum gibi sorunlar yaşıyorsanız bu yöntemi uyguladığınızda yüksek ihtimalle sorununuz ortadan kalkacaktır.

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınız halde klavye çalışmıyor hatası yaşıyorsanız Windows güncellemelerinizi kontrol edin. Eğer güncelleme var ise mutlaka güncelleme işlemlerini gerçekleştirin.

Windows sisteminiz güncel değil ise bu tür sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür. Sisteminizi güncel tutarak çeşitli sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Windows arama çubuğuna yazı yazamıyorum diyorsanız ikinci yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için öncelikle Windows + R tuşlarına basarak arama penceresini açın. Buradaki kutucuğa “cmd” yazarak komut istemi penceresini açın.

Komut istemi penceresi önünüze geldiyse buraya yazmanız gereken birkaç kod mevcut. Klavye çalışmıyor hatası çözümü için aşağıdaki kodları sırasıyla yazın.

  • sfc /scannow (Yazdıktan sonra enter tuşuna basın)
  • dism /online /cleanup-image /restoreHealth (Yazdıktan sonra enter tuşuna basın)

Bu işlemleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızda açık olan tüm pencereleri kapatın ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden açıldıktan sonra Windows klavye sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Windows sorun gidericiyi kullanarak klavye çalışmıyor hatası çözümüne ulaşabilirsiniz. Windows işletim sistemine sahipseniz sorun gidericiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Sorun Giderme yolunu izleyerekte ulaşabilirsiniz.

Windows bilgisayarınızda isdone.dll hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri ISDone.dll Hatası Nasıl Çözülür? – Basit Yöntem! başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın