Windows CredSSP Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür?

Windows işletim sistemi kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan birisi credssp hatası. Peki bu credssp nedir bu hata ile neden karşılaşıyoruz bu soruların cevabını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Windows CredSSP Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür?

Özellikle Windows’un son güncellemelerinden sonra kullanıcılar uzak masaüstü bağlantı hatası ile daha sık karşılaşmaya başladı.

Bu hatanın çözümünden önce bu hata nedir ondan bahsedelim. CredSSP bir kimlik doğrulama sağlayıcısıdır.

Özellikle uzak masaüstü bağlantılarında karşımıza çıkan kimlik doğrulama penceresi bir başka adıyla CredSSP aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Genellikle Windows 10 kullanıcılarının uzak bir masaüstü bilgisayara bağlanmak istediklerinde karşılarına çıkan credssp hatası çözümü için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken Windows arama penceresine “gpedit.msc” yazmak olacaktır. Arama penceresine klavyenizden Windows + R tuşlarına basarakta erişebilirsiniz.

Karşınıza Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sayfası çıkacaktır. Buradan Bilgisayar Yapılandırması sekmesi altında yer alan Yönetim Şablonları kısmını açın.

uzak masaüstü bağlantı hatası

Yönetim Şablonları > Sistem > Kimlik Bilgileri Yetki Aktarımı yolunu izleyin. Daha sonra bu pencereden Şifreleme Kahini Düzeltme seçeneğine sağ tıklayın ve düzenle diyin.

credssp etkinleştirme

Şifreleme Kahini Düzeltme penceresini açtıktan sonra sol kısımda yer alan menüden Etkin seçeneğini işaretleyin. Sizde Yapılandırılmadı veya Devre dışı bırakıldı seçeneği işaretli olabilir. Bunu Etkin olarak değiştirin.

Credssp hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için Şifreleme Kahini Düzeltme seçeneğini etkin hale getirmeniz gerekir.

Yukarıda yer alan tüm adımları sırasıyla eksiksiz bir şekilde uyguladıysanız artık muhtemelen artık bu hatayı almayacaksınız.

Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. Yaptığınız değişikliklerin sağlıklı bir şekilde çalışması için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden açıldıktan sonra uzak masaüstü bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz. Uzak masaüstü bağlantı hatası alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Yorum yapın