Whatsapp Yedekleme Nasıl Yapılır? (Google Drive)

Google Drive aracılığı ile Whatsapp yedekleme nasıl yapılır bilmiyorsanız yazımız içerisindeki adımları takip ederek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Whatsapp Yedekleme Nasıl Yapılır? (Google Drive)

Bu yazımızda sizlere Google Drive ile Whatsapp yedekleme nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Bu konu hakkında hiçbir bilginiz yok ise endişe etmenize gerek yok. Bu yazımız sizlere rehberlik edecektir.

Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için bir adet Google Drive hesabına ihtiyacınız vardır. Hali hazırda bir hesabınız bulunuyorsa bu adımları uygulamanıza gerek yoktur.

  • Google Play mağazasına giriş yapın.
  • Mağaza arama kısmına “Google Drive” yazın.
  • Uygulamayı cihazınıza indirin.

İndirmiş olduğunuz Google Drive uygulamasını açın ve gmail hesabınızla giriş yapın. Android telefon kullanıyorsanız mutlaka bir gmail hesabınız vardır eğer yoksa yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Google Drive kısmını hallettiğimize göre artık whatsapp yedekleme yapma işlemlerine geçiş yapabiliriz. Bunun için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

  • Whatsapp uygulamasını açın.
  • Sağ üst köşeden üç noktaya dokunun.
  • Ayarlar bölümüne giriş yapın.

Ayarlar bölümünde sırasıyla Sohbetler > Sohbet yedeği yolunu izleyin. Sohbet yedeği penceresinde yer alan Google Drive’a yedekle seçeneğine dokunun ve kendinize göre bir zaman dilimi seçin.

Örneğin günlük olarak yedekleme işlemini gerçekleştirmesini istiyorsanız “Günlük” seçeneğini seçebilirsiniz. Böylelikle her gün düzenli olarak yedekleme işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Yedekleme işlemini hangi sıklıkla yapmasını istediğinizi seçtikten sonra karşınıza “Bir hesap seçin” bölümü gelecektir. Buradan Google Drive’a giriş yapmış olduğunuz Gmail hesabınızı seçerek işlemi tamamlayın.

whatsapp yedekleme

Sohbet yedeği penceresinin en alt kısımda yer alan “Videoları dahil et” seçeneğini aktif hale getirirseniz. Karşı taraftan gönderilen videolarında yedeğini almış olursunuz.

Ayrıca Uçtan uca şifrelenmiş yedekleme özelliğini “Açık” duruma getirirseniz yedekleme işlemini daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra “YEDEKLE” butonuna tıklayarak whatsapp yedekleme yapma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmına kadar olan adımları sırasıyla uyguladıysanız artık whatsapp yedekleme nasıl yapılır öğrenmiş bulunmaktasınız.

Whatsapp yedekleme işlemini gerçekleştirdik peki almış olduğumuz yedeğimizi nereden bulacağız diye soracak olursanız aşağıdaki yolu izleyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  • Google Drive uygulamasını açın.
  • Sol üst köşeden üç çizgi simgesine dokunun.
  • Yedeklemeler sekmesine giriş yapın.

google drive whatsapp yedekleme

Yedeklemeler sekmesinde karşınıza almış olduğunuz Whatsapp yedeği çıkacaktır. Böylelikle artık Whatsapp uygulamasını sildiğinizde veya telefon değiştirdiğinizde Drive üzerinden bu yedeği yükleyerek kullanabilirsiniz.

Whatsapp durduruldu hatası yaşıyorsanız çözümü için Whatsapp Bağlantı Sorunu – Nasıl Çözülür? (2022) başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın