Whatsapp Bağlantı Sorunu – Nasıl Çözülür? (2023)

Dünyaca kullanılan mesajlaşma uygulamasının bazı kullanıcıları bir takım sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlardan biriside kullanıcıların uygulamayı açarken Whatsapp bağlantı sorunu ile karşılaşmalarıdır. Bu sorunun çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Whatsapp Bağlantı Sorunu – Nasıl Çözülür? (2023)

Whatsapp internete bağlanmıyor, whatsapp internet sorunu gibi problemler yaşıyorsanız bu sorunu çözüme kavuşturmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. Whatsapp bağlantı sorunu için öncelikle telefonunuzu yeniden başlatın. Bu tarz problemleri çözebilmek için telefonu kapatıp açmak etkili bir yoldur.
  2. Whatsapp uygulamasının güncel olduğundan emin olun. Bunun için uygulama mağazasına gidin. Arama penceresine Whatsapp yazın ve eğer güncel değilse son sürümüne güncelleyin.
  3. Telefonunuzda Ayarlar > Bağlantılar > Uçak Modu yolunu izleyin. Ardından uçak modunu açıp 20 saniye kadar bekledikten sonra kapatın.
  4. Telefonunuzun Wi-Fi bağlantısını kapatın. Daha sonra tekrardan açın.
  5. Wi-Fi yerine Hücresel Veri ile internete bağlanmaya çalışın.

Whatsapp’a bağlanamıyorum diyorsanız yukarıdaki maddeleri teker teker deneyebilirsiniz. Whatsapp bağlantı sorunu yaşıyorsanız yukarıdaki maddelerden en az bir tanesi sorununuzu çözebilir.

Eğer telefonunuzda internete Wi-Fi ile bağlanıyorsanız evinizde bulunan modeminizi kapatıp 30 saniye kadar bekledikten sonra tekrardan açın.

Modemin üzerindeki ışıklar yandıktan sonra telefonunuzdan Whatsapp uygulamasına girmeye çalışın ve whatsapp internet sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Tüm bunlara rağmen sorun hâla devam ediyorsa Whatsapp uygulamasını telefonunuzdan tamamen kaldırıp tekrardan kurmayı deneyin.

Telefonda uygulamaları kaldırdığınızda geriye uygulama dosyalarının kalıntıları kalabiliyor. Daha detaylı ve derin temizlik için uygulama mağazasından CCleaner adlı programı indirebilirsiniz.

CCleaner programı ile telefonunuzda kaldırmış olduğunuz uygulamaların geriye kalan gereksiz dosyalarını derin temizlik yaparak cihazınızdan silebilirsiniz. Böylece depolama açısından da telefonunuzun hafızasında yer açılmış olur.

Telefonunuzda Ayarlar > Uygulamalar > Whatsapp yolunu izleyin. Whatsapp uygulamasının önbelleğini temizleyin. Önbellek temizleme işlemini yaptığınızda whatsapp internete bağlanmıyor problemi ortadan kalkabilir.

Whatsapp Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulamasında önbellek temizleme yapmak için telefonunuzda Ayarlar > Uygulamalar > Whatsapp yolunu izleyin.

whatsapp önbellek temizleme

Whatsapp’ın ayarlar bölümünde Önbelleği temizle diye bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak kolayca önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Whatsapp ayarlar bölümü telefonunuzun marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak menüler birbirine benzemektedir. Telefonunuzda ufak bir keşif yaparak önbellek temizleme kısmını kendinizde bulabilirsiniz.

Whatsapp Ayarlar kısmında Veriyi sil işleminide yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaptığınızda Whatsapp ayarlarınız sıfırlanacaktır. İlk yüklediğiniz gün ki haline dönecektir. Veriyi sil işlemi gerçekleştirdiyseniz uygulamayı açtığınızda sizden tekrardan telefon numaranızı doğrulamanızı isteyebilir.

Telefonunuzda Hücresel Veri ile internete bağlanıyorsanız apn ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun. Telefonunuzda apn ayarlarını yapmak için Mobil Veri Açık Ama İnternete Bağlanamıyorum – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızda yer alan adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

Telefonunuzun Ayarlar bölümünden wi fi ağlarına gelerek ağ ayarlarını sıfırla işlemini gerçekleştirin. Daha sonra tekrardan wi-fi şifrenizi girerek internete bağlanın.

Whatsapp’a bağlanamıyorum diyorsanız Ayarlar > Bağlantılar > Wi-Fi yolunu izleyin. Bağlı olduğunuz ağa dokunun veya basılı tutun. Daha sonra ağı unut diyin.

Ağı unut işlemini gerçekleştirdiğinizde Wi-Fi ağına bağlanmak için girmiş olduğunuz şifreniz silinecektir. Tekrardan modeminizde belirlemiş olduğunuz Wi-Fi şifrenizi girerek evinizdeki ağa bağlanın. Daha sonra uygulamayı açın ve Whatsapp bağlantı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin.

Bu tarz problemler genellikle kişinin bağlı olduğu ağdan kaynaklı ortaya çıkan sorunlardır. Yani bağlı olduğunuz ağda bir problem olabilir veya internet bağlantı hızınızın düşük olması bu tarz problemlere yol açabilir.

Yorum yapın