Vcruntime140.dll Hatası Nasıl Çözülür? – Basit Yöntem

Windows bilgisayarlarda sıkça rastlanılan vcruntime140.dll hatası nedir? Nasıl çözülür? diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kullandığımız bilgisayarlarda Dizüstü bilgisayar olsun Masaüstü bilgisayar olsun işletim sistemlerinden kaynaklı birçok hatalar meydana çıkıyor. Bu hataları çözebilmek için internette hataların çözüm yollarını araştırıyoruz.

Bunlardan biri vcruntime140.dll hatası ile karşılaşmamızdır. Bu hatanın çözümü için yazının devamını okuyun.

Özellikle Windows 10 kullanıcılarının yaygın olarak karşılaştıkları vcruntime 140.dll hatası çözümü nedir?

Vcruntime140.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayarımızda yüklü oyunları veya programları açarken vcruntime140.dll hatası ile sıkça karşılaşabilmemiz mümkün. Bu hatadan kurtulabilmek için oldukça basit bir yöntem vardır. İşte o yöntem.

İlk olarak Windows arama kısmına “cmd” yazıp çıkan sonuca sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

Açılan komut penceresinde “regsvr32 /u VCRUNTIME140.dll” komunutu girin. Komunu girdikten sonra işlem tamamlanacaktır.

vcruntime140 hatası çözümü

Bu komutu girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden açıldığında bu sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Bu yöntem vcruntime140.dll hatası sorununu ortadan kaldırmadıysa tekrardan “cmd” yazıp komut istemini sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Ardından komut penceresine “sfc /scannow” komutunu girin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

dll hatası çözüm

Bu yöntemde vcruntime140.dll hatası sorununu çözmeye yetmediyse son olarak yapabileceğiniz Windows Ayarlar kısmından Uygulamalar sekmesine girerek bilgisayarınızda yüklü olan Visual C++Redistributable Visual Studio adlı programı kaldırmak ve tekrardan yüklemek olacaktır.

Vcruntime 140.dll Dosyası Yükleme

Eğer bilgisayarınızda vcruntime140.dll dosyası eksik ise bu hata karşınıza çıkabilmektedir. Bunun için gerekli dll dosyasını indirmek sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır.

VCRUNTIME140.DLL DOSYASI İNDİR

Yukarıdaki linkten gerekli dll dosyasını indirebilirsiniz. Vcruntime140.dll hatası çözümü için indirdiğiniz dll dosyasını bilgisayarınızın gerekli klasörüne atmanız gerekmektedir.

Windows işletim sisteminiz 64 bit ise C:WindowsSySWOW64 klasörü içerisine atmanız gerekiyor.

Eğer işletim sisteminiz 32 bit ise C:WindowsSystem32 klasörü içerisine atmanız gerekiyor.

Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra artık vcruntime140.dll hatası almayacaksınız. Bu tür dll hataları ile karşılaşmanızın sebebi Windows işletim sisteminizin orjinal yani lisansız olmamasından kaynaklanabilir.

Bu tür dll hataları ile karşılaşmamak için Windows’un orjinal yani lisanslı sürümünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer yukarıdaki adımları yaptığınız halde vcruntime140.dll dosyası eksik hatası alıyorsanız manuel olarak bilgisayara tanıtmanız gerekecektir.

Bilgisayarınıza dll dosyasını manuel olarak tanıtmak için Windows arama penceresine CMD yazıp sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra komut istemi penceresine aşağıdakı komutları yazın.

Eğer sisteminiz 32 bit ise “RegSvr32 C:WindowsSystem32vcruntime140.dll” yazarak bilgisayarınıza dll dosyasını tanıtın.

Eğer sisteminiz 64 bit ise “RegSvr32 C:WindowsSysWOW64vcruntime140.dll” komutunu yazarak dll dosyasını bilgisayarınıza tanıtabilirsiniz.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz vcruntime140.dll dosyasını gerekli klasöre attıktan sonra manuel olarak tanıttığınızda artık bilgisayarınız dll dosyasını görecektir. Bu işlemi uyguladığınızda artık dll hatası almayacaksınız.

Yukarıdaki tüm yöntemleri uyguladığınız halde hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız bilgisayarınıza yüklediğiniz herhangi bir program çalışmasına engel oluyor olabilir. Gereksiz gördüğünüz hiç kullanmadığınız programları bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için vcruntime 140.dll hatası çözüm yollarını paylaştık. Umarım bu yazımızdaki yöntemler yaşadığınız dll hatasını çözmeye yardımcı olur.

Yorum yapın