Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkıyor (Çözümü)

Telefonda durduk yere reklam çıkıyor konusundan muzdaripseniz çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamını okuyarak bulabilirsiniz.

Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkıyor (Çözümü)

Sizlerde telefonda durduk yere reklam çıkıyor sorunu ile karşı karşıya iseniz ve bu sorunu bir türlü çözemiyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Bu yazımız sayesinde artık bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Öncelikle telefonda neden sürekli reklam çıkıyor bunun nedenlerinden bahsedelim. Bu sorunla karşılaşmanızın birtakım nedenleri şöyledir;

  • Tarayıcıda virüs içeren çeşitli reklamlara tıklamak.
  • Bilinmeyen kaynaklara izin vermek.

Mobil cihaz kullanıcılarının en çok yaptığı yanlışlardan birisi virüs içeren pop-up reklamlara tıklamasıdır. Bu tarz reklamlar inandırıcı olsun diye çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Telefonda reklam virüsü

Örneğin, Samsung marka bir telefonunuz varsa virüs içeren site cihazınızın marka ve modelini otomatik olarak tespit edip karşınıza yukarıdaki görselde olduğu gibi reklamlar çıkarmaktadır.

Görselde olduğu gibi bu veya buna benzer pop-up reklamlara tıkladığınızda tarayıcınıza veya cihazınıza virüs bulaştırmış olacaksınız. Artık sürekli olarak tarayıcınıza reklam bildirimleri almaya başlayacaksınız.

Android telefonda durduk yere reklam çıkıyor diyorsanız öncelikle kullanmış olduğunuz tarayıcınızı açın. Daha sonra şu adımları izleyin;

  • Chrome’u açın.
  • Sağ üst köşeden üç noktaya dokunun.
  • Geçmiş bölümüne girin.
  • Ardından Tarama verilerini temizle seçeneğine basın.

Android telefonda durduk yere reklam çıkıyor

Tarama verilerini temizle ekranında üst kısımdan Gelişmiş sekmesine gelin ve Zaman aralığı kısmını ‘Tüm zamanlar’ olarak değiştirin. Ardından aşağıda yer alan tüm kutucukları işaretleyin.

Tüm kutucukları işaretledikten sonra Verileri temizle butonuna tıklayın. Bu işlemi yaptığınızda giriş yapmış olduğunuz tüm siteleri ve çerezlerini temizlemiş olacaktır. Böylece girmiş olduğunuz virüslü sitelerinde çerezleri temizlenmiş olacak.

Ekrana sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim

Ekrana sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim diyorsanız yukarıdaki adımlara ek olarak Chrome tarayıcısında Ayarlar > Site Ayarları > Tüm Siteler yolunu izleyin. Ardından şüpheli gördüğünüz sitelerin üzerine dokunun ve temizleme işlemini gerçekleştirin.

Yazımızın şimdiye kadar ki kısmında yer alan adımları uygulamanıza rağmen sorun devam ediyorsa dilerseniz telefona reklam gelmesini engelleme adımlarına devam edelim.

Telefonunuzda bilinmeyen kaynaklara izin verdiyseniz üçüncü parti uygulamalar kullanıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda telefonda reklam virüsü olması muhtemeldir.

Üçüncü parti uygulamalar nedir diye soracak olursanız uygulama mağazası dışında indirilen uygulamalardır. Yani google üzerinden indirdiğiniz apk dosyalarının çoğu üçüncü parti uygulamalardır.

Android telefonda durduk yere reklam çıkıyor olmasının başlıca sebeplerinden biri telefonda yüklü olan üçüncü parti uygulamadan kaynaklı olabilir.

Eğer telefonunuzda böyle uygulamalar yer alıyorsa ve birçoğunu kullanmıyorsanız derhal silmenizi öneririz. Bu tarz uygulamalar güvenilirlik açısından tamamen soru işaretidir.

Bu yazımızda sizlere telefonda durduk yere reklam çıkıyor sorunu yaşayan kullanıcılar için çözüm yollarından bahsettik. Konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Telefonunuza gelen reklam mesajlarını engellemek için Telefona Gelen Reklam Mesajları Engelleme (2023) başlıklı yazımızda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

Yorum yapın