Roblox İnitializing Device Hatası (Çözümü)

Bilgisayarınızda roblox initializing device hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gereken adımları yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Roblox İnitializing Device Hatası (Çözümü)

Bu yazımızda Windows bilgisayarlarda yaşanan roblox initializing device hatası çözüm yollarından bahsedeceğiz. Bu hata ile karşılaşıyorsanız yazımızda yer alan çözüm yolları sayesinde kurtulacaksınız.

Bilgisayarınızda Roblox oyunu yüklü ise ve oyunu açmak istediğinizde initializing device yazısında takılı kalıyorsa şu adımları izleyin;

 • Windows Başlat simgesine tıklayın.
 • Ayarlar kısmına girin.
 • Windows Update(Güncelleştirme ve Güvenlik) bölümünü bulun.
 • Windows Güncelleştirmelerini gerçekleştirin.

İlk adım olarak yukarıdaki yolu takip edip Windows güncelleştirmelerini gerçekleştirin. Windows’unuz güncel değilse program veya oyunları açmak istediğinizde bu gibi sorunlar yaşamanız olasıdır.

Roblox oyununu açamıyorsanız “İnitializing Device” yazısında kalıyor ve ilerlemiyorsa ikinci adım olarak bilgisayarınızda yüklü antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırakın. Windows’un kendi antivirüs programını kullanıyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Windows arama çubuğuna “Windows Güvenliği” yazın.
 • Ardından açılan pencerede Virüs ve Tehdit koruması sekmesine gelin.
 • Virüs ve tehdit koruması ayarları başlığı altında yer alan Ayarları yönet seçeneğine tıklayın.

roblox antivirüs programı kapatma

Buraya kadar doğru gittiyseniz karşınıza açılan pencerede Gerçek zamanlı koruma özelliğini göreceksiniz. Bu özellik sizlerde muhtemelen aktif hâlde olacaktır ve bunu kapatmanız gerecektir.

Gerçek zamanlı koruma özelliğini kapattıktan sonra Roblox oyununu açmayı deneyin ve roblox initializing device hatası alıp almadığınızı kontrol edin. Muhtemelen sorun düzelecektir.

Eğer sorun hâla devam ediyorsa üçüncü adım olarak bilgisayarınızda yüklü olan Roblox oyununu tamamen silin ve ardından Microsoft Store üzerinden tekrardan yüklemeyi deneyin.

Tüm bunlara rağmen sorun yaşamaya devam ediyorsanız Roblox oyununun dosyalarını tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için dördüncü adım olarak şu yolu izleyin;

 • Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın.
 • Çalıştır penceresine %localappdata% yazın ve tamam diyin.
 • Açılan pencerede Roblox klasörünü bulun ve içerisine girin.
 • Klasör içerisinde yer alan tüm dosyaları seçin ve ardından sağ tıklayarak silin.

roblox oyun dosyalarını tamir etme

Burada dikkat etmeniz gereken nokta Roblox klasörünü değil içerisinde yer alan dosyaları silmek olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tarayıcınızı açın ve Roblox | Download adresini ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştirin.

İndirmiş olduğunuz dosyayı çift tıklayarak açın ve bilgisayarınıza kurun. Kurulum aşamaları bittikten sonra oyunu açmayı deneyin muhtemelen oyun başarılı bir şekilde açılacaktır.

Böylece roblox initializing device hatası konusunu detaylı bir şekilde ele almış olduk. Bu hata hakkındaki olumlu veya olumsuz görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Roblox oyununu açmaya çalıştığınızda Crash hatası alıyorsanız çözümü için Roblox Crash Hatası Çözümü (2023) başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın