İnternet Kullanılamıyor Hatası Nedir? – Kesin Çözüm

Akıllı telefonlarımızdan veya bilgisayarlarımızdan internete erişmek istediğimizde kullanılamıyor hatası ile karşılaşabiliriz. Bu hata yaygın olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Peki internet kullanılamıyor hatası ile karşılaşırsak ne yapmalıyız? Çözüm yolları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İnternet Kullanılamıyor Hatası Nedir? – Kesin Çözüm

Öncelikle internet kullanılamıyor hatası ile neden karşılaşırız ondan bahsedelim. Bilgisayarımızdan veya akıllı telefonumuzdan internete erişmek istediğimizde kullanılamıyor hatası ile karşılaşırız.

Bu hata ile karşılaşmamızın sebebi internete bağlanmak istediğimizde cihazın bir türlü IP adresi alamamasından kaynaklanmaktadır.

İnternet kullanılamıyor hatası ile karşılaştığımızda cihaz IP adresi alma kısmında takılı kalır. Bağlanmak istediğiniz cihazınız ip adresi alamadığından dolayı internet kullanılamıyor hatası ile karşılaşırsınız.

Bu durumda cihaz internete bağlıymış gibi gözükür fakat aslında bağlı değildir. Peki bu sorunun çözümü var mı? Tabiki evet. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu hatadan basit bir şekilde kurtulabilirsiniz.

İnternet kullanılamıyor hatası çözümü için öncelikle yapmanız gereken modeminizi kapatıp 30 saniye kadar bekledikten sonra tekrardan açmak olacaktır. Bu sayede bağlanmak istediğiniz cihaz sıfırdan ip adresi almaya çalışacaktır.

Akıllı telefonunuzdan bir türlü internete Wi-Fi ağınıza bağlanamıyorsanız yapmanız gereken bağlı olduğunuz ağı unut diyip tekrardan Wi-Fi şifrenizi girerek bağlanmak olacaktır.

Yukarıdaki iki yöntemde işe yaramadıysa modeminizin ara yüzüne girerek modemi resetlemek çözüm yolu olabilir. Modem arayüzüne girmeden modemin üstünde bulunan reset tuşu ile de modeminizi resetleyebilirsiniz.

Modeminizi resetlemek internet kullanılamıyor hatası için etkili bir çözüm yolu olabilir.

Akıllı telefonunuz güç tasarruf modunda olabilir. Güç tasarruf modunda internet kullanılamıyor hatası ile karşılaşabilirsiniz. Çözüm için telefonunuzu güç tasarruf modundan çıkarmanız yeterli olacaktır.

Bu yazımızda sizlere internet kullanılamıyor hatası nedir, çözüm yolları nelerdir onlardan bahsettik. Umarım bu yazımız sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

Yorum yapın