Inaccessible Boot Device Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür?

Windows kullanıcılarının son derece can sıkıcı olan inaccessible boot device hatası ile karşılaşmaları neden kaynaklanır.

Bu hatanın çözümü için neler yapmalıyız gibi sorularınızın cevabını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Inaccessible Boot Device Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür?

Windows kullanıcılarını rahatsız eden bu sorun genel olarak bilgisayar başlatılırken karşımıza çıkar. Peki inaccessible boot device hatası neden kaynaklanır önce ondan bahsedelim.

Windows işletim sisteminizi güncellediyseniz veya sıfırladıysanız bu sorun ile daha sık karşılaşabilirsiniz. Sabit sürücünüzün bağlantısının kesilmesi gibi birtakım sebeplerden dolayı bu duruma yol açabilir.

INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE Hatası Nasıl Giderilir?

Eğer sizlerde Windows kullanıcısı iseniz ve inaccessible boot device hatası alıyorsanız yapmanız gereken bilgisayarınıza format atmaktır.

Bilgisayarınıza format atmak için bir adet usb belleğe ihtiyacınız olacaktır. Usb belleği temin ettikten sonra Windows’un hangi sürümünü kullanacaksanız onun ISO dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

ISO dosyasını indirmek için yapmanız gereken Windows’un resmi sitesine girmek olacaktır. Buradan siteye giriş yapabilirsiniz.

Siteden ISO dosyasını indirdikten sonra flash belleğinizi biçimlendirmeniz gerekmektedir. Flash bellek nasıl biçimlendirilir? bilmiyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

Flash Bellek Nasıl Biçimlendirilir?

Flash bellek biçimlendirmek için ihtiyacınız olan rufus programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Buraya tıklayarak programı indirebilirsiniz.

Programı indirdikten sonra flash belleğinizi bilgisayarınıza takın. Ardından Rufus programını açın. Rufus programı usb belleğinizi otomatik olarak algılayacaktır.

flash bellek nasıl biçimlendirilir

Program içerisinde Önyükleme seçimi yazan kısımdan indirmiş olduğunuz ISO dosyasını seçin. Hedef sistem olarak BIOS(ya da UEFI-CS) seçilmiş olması gerekir.

Disk bölüm düzenide GPT olarak işaretlenmiş olmalı. Yazımız içerisinde bahsettiğimiz yöntem yeni BIOS sistemine sahip olanlar içindir.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra Başlat tuşuna basarak usb bellek biçimlendirme işlemini tamamlayın.

Artık flash belleğiniz format atmaya hazır hale gelmiş olacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra karşınıza Windows yükleme ekranı gelecektir.

Buradan gerekli ayarlamaları yapıp bilgisayarınıza başarılı bir şekilde format atabilirsiniz.

Bu hatanın çözümü için en temiz yöntem format atmaktır. Bilgisayarınıza format attıktan sonra artık inaccessible boot device hatası almayacaksınız.

Yorum yapın