GPS Sinyali Kayboldu Hatası – Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonunuzda navigasyon kullanırken gps sinyali kayboldu hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yazımızın devamını okuyun.

GPS Sinyali Kayboldu Hatası – Nasıl Çözülür?

Telefonunuzda navigasyon aracılığıyla herhangi bir konuma gitmek istediğinizde gps sinyali kayboldu hatası yaşıyorsanız bu durum donanımsal veya yazılımsal bir problemden kaynaklı olabilir.

Sorun gps vericisinden veya anteninden kaynaklanıyorsa mutlaka en kısa sürede telefonunuzu servise göndermeniz gereklidir.

Telefonunuzda GPS özelliğinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını Google Play mağazası üzerinden indireceğiniz GPS TEST uygulaması ile kontrol edebilirsiniz.

GPS Test uygulamasını telefonunuza ücretsiz bir şekilde indirdikten sonra üst bildirim panelinden mutlaka konum özelliğini aktif hale getirmeniz gerekir.

gps test nasıl yapılır

Yukarıdaki görselde yer aldığı gibi uygulama içerisinde grafikler akmaya başladıysa telefonunuzda yer alan GPS vericisi sağlıklı çalışıyor demektir.

Eğer uygulamayı açtığınızda grafikte herhangi bir hareketlilik göremiyorsanız telefonunuzda donanımsal bir problem olduğu anlamına gelir.

GPS sinyali kayboldu hatası yaşıyorsanız internet bağlantınızı kontrol etmekte fayda vardır.

Hücresel veri kullanıyorsanız kapatıp 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrardan aktif hale getirin. Sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Kullanmış olduğunuz navigasyon uygulamasının verilerini temizleme işlemini gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Uygulamalar sekmesine gelin.
  • Google Haritalar uygulamasını bulun.
  • Depolama kısmına dokunun.
  • Verileri temizle işlemini gerçekleştirin.

Verileri temizleme işlemini gerçekleştirdikten sonra Google Haritalar uygulamasını tekrardan açın ve gps sinyali kayboldu hatası alıp almadığınızı kontrol edin.

Eğer Google Haritalar yerine farklı bir uygulama kullanıyorsanız yine yukarıdaki adımları uygulayarak uygulamanın verilerini temizleyebilirsiniz.

Kullandığınız navigasyon uygulamasında sorun yaşıyorsanız farklı bir uygulama kullanmayı deneyebilir sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Google Haritalar ücretli yolları kapatma nasıl yapılır bilmiyorsanız Google Haritalar Ücretli Yolları Kapatma (Resimli Anlatım) başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın