Face ID Kullanılamıyor Hatası (Çözümü)

iPhone telefonunuzda face id kullanılamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Face ID Kullanılamıyor Hatası (Çözümü)

iPhone telefonunuzun kilit ekranını açmaya çalışırken veya herhangi bir uygulamayı açarken face id kullanılamıyor hatası yaşıyorsanız çözümü için şu adımları izleyin.

iPhone cihazınızın iOS sürümü güncel olmayabilir. Eski bir iOS sürümü kullanıyorsanız bu sorun ile karşılaşmanız olasıdır. Sistem güncellemesi için aşağıdaki yolu uygulayın.

  • iPhone cihazınızın Ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Genel sekmesine dokunun.
  • Yazılım Güncelleme bölümüne girin.

ios yazılım güncelleme

Eğer herhangi bir güncelleme var ise bu pencerede karşınıza çıkacaktır ve İndir butonuna dokunarak ios güncelleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yazılım Güncelleme penceresinde görselde olduğu gibi Otomatik Güncellemeler özelliğini Açık duruma getirirseniz yeni gelecek güncellemeleri otomatik olarak cihazınıza indirmesini sağlayabilirsiniz.

iOS sürümünüzü yükselttikten sonra yüz tanıma özelliğini kullanarak herhangi bir sorun ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin. Eğer sorun hâla devam ediyorsa ikinci adıma geçin.

Sorun düzelmiyorsa iPhone cihazınızı zorla yeniden başlatmayı deneyin. Bunu yapabilmek için şu adımları uygulayın;

  • Ses açma tuşuna basıp hızlı bir şekilde elinizi çekin.
  • Ses kısma tuşuna basıp yine hızlı bir şekilde bırakın.
  • Yan kısımda bulunan düğmeye basılı tutun.

Apple logosunu görene kadar yan düğmeyi basılı tutmaya devam edin. Apple logosu göründüğünde basılı tuttuğunuz düğmeyi bırakın. Bu işlem iOS sürümüne göre değişiklik gösterebilir. Daha detaylı bilgi için iPhone Kullanma Kılavuzu adresini ziyaret edebilirsiniz.

iPhone cihazınıza hard reset yapmanıza rağmen face id kullanılamıyor hatası yaşamaya devam ediyorsanız Face ID’yi sıfırlamayı deneyin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

  • Ayarlar bölümüne girin.
  • Face ID ve Parola sekmesine gelin.
  • Face ID’yi Sıfırla seçeneğine dokunun.

face id sıfırlama

Yukarıda yer alan adımları takip edip uygulayarak Face ID’nizi kolaylıkla sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra Face ID ve Parola sekmesinden tekrardan yüz tanıma ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Face ID Neden Çalışmaz

iPhone cihazınızda yer alan Face ID özelliği çalışmıyorsa yazılımsal problemden kaynaklı olabileceği gibi donanımsal bir problemde olabilir. Örneğin ortam ışığı sensörü, yakınlık sensörü gibi parçalar arızalanmış olabilir.

Donanımsal bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede Apple tarafından teknik destek alarak yaşadığınız sorunu dile getirebilir sorunu böylece çözebilirsiniz.

Face ID Tamiri Ne Kadar?

En çok merak edilen konulardan birisi de Face ID tamiri ne kadar sorusudur. Buna cevap vermek gerekirse Apple tamiri yapan birçok teknik servis mevcut olduğundan fiyat konusunda değişkenlik olabilir.

Face ID Çalışmayan iPhone Alınır Mı?

Face ID özelliği çalışmayan donanımsal bir problemi olan iPhone cihaz satın alınır mı diye soracak olursanız bu tamamen size bağlıdır. Cihazı satın alıp ileri ki zamanlarda servise götürerek tamir ettirebilirsiniz veya böyle bir cihazı hiç satın almamayı tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere face id kullanılamıyor hatası çözüm yollarından bahsettik. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında dile getirebilirsiniz.

iPhone fotoğraf aktarma sorunu yaşıyorsanız çözümü için iPhone Fotoğraf Aktarma Sorunu [Çözümü] başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın