Driver Irql Not Less Or Equal Hatası (Çözümü)

Windows bilgisayarınızda driver irql not less or equal hatası alıyorsanız bu durumu çözmenin yollarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Driver Irql Not Less Or Equal Hatası (Çözümü)

Bu yazımızda Windows kullanıcılarının karşılaşmış olduğu oldukça can sıkıcı bir durum olan driver irql not less or equal hatası konusuna değineceğiz. Bu hatayı yaşıyorsanız ve çözüm yolunu bulamadıysanız tam yerindesiniz.

Windows işletim sistemi kullanıcıları bugüne kadar pek çok mavi ekran hatası ile karşılaşmıştır. Bu hatalardan biriside IRQL NOT LESS OR EQUAL şeklindedir. Hatanın çözümüne geçmeden önce bu durumu yaşamamızın olası nedenlerinden bahsedelim.

  • Windows güncellemesi sonrası oluşabilir.
  • BIOS güncellemesi sonrası oluşabilir.
  • Donanımsal bir problem olabilir.

Mavi ekran hataları genellikle yukarıdaki maddelerde olduğu gibi güncelleme işlemlerinden sonra veya donanımsal bir problemde karşımıza çıkmaktadır. Donanımsal problem konusunu açmak gerekirse bilgisayarınızda yer alan RAM, ekran kartı, anakart gibi parçalar yuvadan çıkmış olabilir veya arızalanmış olabilir.

IRQL NOT LESS OR EQUAL hatasını çözmek için ilk adım olarak şu yolu izleyin;

IRQL NOT LESS OR EQUAL Windows 10 çözümü

İndirmiş olduğunuz aracı çift tıklayarak açın ve yukarıdaki görselde olduğu gibi en üstteki seçeneği seçin. Bu adımları takip ettiğinizde bilgisayarınız yeniden başlayacaktır ve aşağıda olan görsel gibi bir ekran sizi karşılayacaktır.

DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL Windows 11 hatası

Bu mavi ekranda otomatik olarak bilgisayarınızın üzerinde bir takım testler yapacaktır. Bu işlem %100 tamamlanana kadar bilgisayarınızı kesinlikle kapatmayın. İşlem bittikten sonra bilgisayarınız yeniden açılacaktır.

Eğer driver irql not less or equal hatası hâla devam ediyorsa ikinci yönteme geçebilir ve şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Ctrl + Alt + Delete tuşları ile Aygıt Yöneticisini açın.
  • Disk Sürücüleri kısmına gelin.
  • Sürücünüze çift tıklayın.
  • İlkeler bölümüne girin.

IRQL NOT LESS OR EQUAL hatası çözümü Windows 8

İlkeler bölümünde görselde olduğu gibi gerekli seçeneği işaretleyin. Yapılan değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızın yeniden başlatılacağına dair bir kutucuk gelecektir bu kutucuğa tamam diyerek işlemi tamamlayın.

Her iki çözüm yöntemide mavi ekran hatası almanıza çözüm olmadıysa bilgisayarınızda harici olarak takılı olan, hard disk, fare, klavye gibi cihazları yuvadan çıkarıp bilgisayarınızı öyle çalıştırmayı deneyin. Eğer bu şekilde bir hata yaşamıyorsanız harici olarak kullanmış olduğunuz herhangi bir aygıtta sorun var demektir.

Böylelikle driver irql not less or equal hatası konusunu tüm detaylarıyla sizlere aktarmış olduk. Eğer bu konu özelinde çözüm adına farklı deneyimleriniz varsa aşağıda yer alan yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Windows to Go ismini biryerlerde duyduysanız ve ne anlama geldiğini bilmiyorsanız tüm detaylarıyla Windows to Go Nedir? (Bilgi) başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum yapın