Dns Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınızı açtınız ve internette dolaşmak istediniz. Karşınıza birden dns sunucusu yanıt vermiyor hatası geldi. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Bilgisayarınız genellikle internete bağlanamadığından dns sunucusu yanıt vermiyor hatası, dns_probe_finished_nxdomain hatası gibi sorunlar meydana gelir. Peki bu sorunun bir çözümü var mıdır? Yazımızın devamını okuyun.

Dns Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nasıl Çözülür?

İnternet tarayıcınızı açtınız dns sunucusu yanıt vermiyor hatası veya dns_probe_finished_nxdomain hatası ile karşılaştınız. Ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız aşağıdaki yolları izleyin.
 
İlk olarak dns sunucusu yanıt vermiyor hatası kullandığınız tarayıcıdan kaynaklı olup olmadğını kontrol edebilmek için farklı bir tarayıcıdan internete erişmeyi deneyin. Firefox, Microsoft Edge, Google Chrome veya Apple kullanıyorsanız kendi tarayıcısı olan Safari ile bu hatanın çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz.
 
Farklı bir tarayıcıda internete erişmeyi denediniz ve dns sunucusu yanıt vermiyor hatası almadıysanız kullandığınız tarayıcı güncel olmayabilir sürekli kullandığınız tarayıcınızı güncellemek işe yarayabilir.
 
Yukarıdaki adımları gerçekleştirdiğiniz halde dns sunucusu yanıt vermiyor, dns_probe_finished_nxdomain hatası gibi mesajlar alıyorsanız güvenlik duvarını kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz. Güvenlik duvarı nadirde olsa bu hatanın çıkmasına sebep olabilmektedir. Peki güvenlik duvarı nasıl kapatılır?

Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 kullanıcısı iseniz ve güvenlik duvarı kapatma işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 
İlk olarak Başlat kısmına gelin daha sonra Ayarlar bölümüne girin. Buradan Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine giriş yapın.
windows 10 güvenlik duvarı kapatma

Ardından Windows Güvenliği bölümüne girin.

güvenlik duvarı nasıl kapatılır?

Buradan Güvenlik duvarı ve ağ koruması kısmına tıklayın.

dns sunucusu yanıt vermiyor çözümü
Bu kısımdan Güvenlik Duvarını Açık veya Kapalı duruma getirebilirsiniz. Güvenlik duvarını kapatmak için Kapalı olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.
 
microsoft defender güvenlik duvarı

Güvenlik duvarını kapatma işlemini gerçekleştirdikten sonra dns sunucusu yanıt vermiyor hatası ile artık karşılaşmayacaksınız.

 
Güvenlik duvarını kapatmak dns sunucusu yanıt vermiyor hatası çözümü için yeterli olmadıysa bilgisayarınızı yeniden başlatmanız bir çözüm yolu olabilir. 
 
Bilgisayarı yeniden başlatmak kulağa basit gibi geliyor fakat DNS sunucu adresi yanlış eşleştiğinde bu hata meydana gelmektedir. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ip adresiniz sıfırlanacak ve tekrardan ip adresi alacaktır.
 
Bir diğer yöntem ise evinizde bulunan modemi kapatıp açmak olacaktır. Modemin arkasında bulunan power yani güç tuşuna basın ve modemi kapalı duruma getirin. 30 saniye gibi bir süre bekledikten sonra modeminizi tekrardan açın.
 
Modemin internete bağlanmasını bekleyin ve ardından tarayıcınıza giriş yapın. Tarayıcınız internete sorunsuz bir şekilde erişebiliyorsa dns sunucusu yanıt vermiyor hatası çözüme kavuşmuş demektir.
 
Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra dns sunucusu yanıt vermiyor hatasını çözebilmeniz mümkün.
 
 
Yorum yapın