DNS Sunucunuz Kullanılamıyor Olabilir Hatası (Çözümü)

Dns sunucunuz kullanılamıyor olabilir hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DNS Sunucunuz Kullanılamıyor Olabilir Hatası (Çözümü)

Bilgisayarınızda dns sunucunuz kullanılamıyor olabilir hatası alıyorsanız çözümü için doğru yerdesiniz. Yazımız içerisinde detaylı bir şekilde çözüm yollarına yer verdik.

  • Windows arama bölümüne “Ağ bağlantılarını görüntüle” yazın.
  • Açılan pencerede Wi-Fi veya Ethernet ağına sağ tıklayıp Özellikler diyin. (Bağlı olduğunuz ağa göre)
  • Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini seçin ve ardından tekrardan Özellikler butonuna tıklayın.

bilgisayarda dns değiştirme

Yukarıdaki adımları takip ederek bağlı olduğunuz ağın DNS ayarlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin.

Tercih edilen DNS sunucusu ve Diğer DNS sunucusu kısmını görselde olduğu gibi doldurabilir veya kendi bildiğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz. Örneğin 208.67.222.222 – 208.67.220.220 şeklinde girebilirsiniz.

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra DNS sunucusu yanıt vermiyor gibi sorunlar yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Eğer sorun hâla devam ediyorsa diğer çözüm yollarını uygulayın.

  • Windows arama kısmına “cmd” yazın.
  • Komut İstemi özelliğine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın.

DNS sunucunuz kullanılamıyor olabilir win10

Komut istemi penceresini sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırdıktan sonra aşağıda yer alan kodları sırasıyla bu pencereye girin. Her girdiğiniz kod sonrası enter tuşuna basmayı unutmayın.

  • netsh int ip reset c:\resetlog.txt
  • netsh winsock reset
  • ipconfig /flushdns
  • Exit

Yukarıda yer alan komutları sırasıyla komut istemi penceresine girdikten sonra yapılan değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra dns sunucunuz kullanılamıyor olabilir hatası alıp almadığınızı kontrol edin. Muhtemelen sorun düzelmiş olacaktır.

Tüm bunlara rağmen sorun düzelmiyorsa bilgisayarınızda VPN kullanıyorsanız bu özelliği devre dışı bırakın. Kullanmış olduğunuz DNS adresleri sorunu düzeltmediyse farklı dns adresleri girmeyi deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda ip yapılandırma hatası alıyorsanız çözümü için İp Yapılandırma Hatası Nasıl Çözülür? – [Detaylı Anlatım] başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın