d3dcompiler_43.dll Hatası Nedir? – Kesin Çözümü

Windows bilgisayar kullanıcısı iseniz uygulama veya oyunları açarken mutlaka dll dosya hatası almışsınızdır.

Bunlardan biriside d3dcompiler_43.dll hatası ve bu sorun ile birçoğumuz karşılaşmıştır.

Peki d3dcompiler_43.dll hatası neden kaynaklanır ve çözümü için neler yapmalıyız bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

d3dcompiler_43.dll Hatası Nedir? – Kesin Çözümü

Bilgisayarda gezinirken bir programı veya oyunu açmak istediğinizde dll hatası ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu sorun neden kaynaklanır ilk önce ondan bahsedelim.

Windows işletim sistemlerinde oyunların veya programların sisteminizle uyumlu çalışması için dll dosyalarına ihtiyaç vardır. Bunlardan birisi eksik olursa d3dcompiler_43.dll hatası gibi sorunlar meydana gelir.

Windows bilgisayarlarda sıklıkla yaşanan dll hatalarının çözümü oldukça basittir. Dll hatasının çözümü için birçok method bulunur. Bu methodlardan birkaçını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle yapmanız gereken DirectX güncellemesi yapmak olacaktır. Bunun için klavyenizden Windows ve R tuşuna aynı anda basın. Bu kısayolu kullanmak yerine direk Windows arama penceresinede yazabilirsiniz.

Kısayolu kullanarak açılan pencereye veya Windows arama penceresine “dxdiag” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Yuvarlak mavi bir simgesi olacaktır ve üzerinde sarı renkte çarpı işareti bulunmaktadır.

Dxdiag bilgisayarınızda kurulu olan DirectX versiyonunu size gösterir. Buradan DirectX versiyonunuzu görebilir eğer düşük bir versiyonda ise güncelleme yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda Windows 10 kurulu ise DirectX 12 sürümü otomatik olarak yüklü olması gerekiyor. Yinede dxdiag yani DirectX Tanı Aracı ile sürümünüzü kontrol edin.

Eğer bilgisayarınız Win10 olmasına rağmen DirectX 12 sürümü yüklü değilse Windows güncellemeleriniz eksik olabilir. Güncellemelerinizi tamamlayın ve tekrardan kontrol edin.

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınız halde hala d3dcompiler_43.dll hatası alıyorsanız çözümü için yapmanız gereken dll dosyasını manuel olarak yüklemek olacaktır.

Eğer bilgisayarınızda d3dcompiler_43.dll dosyası eksik ise buradan dll dosyasını indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dll dosyasını bilgisayarınızın C:WindowsSystem32 yoluna atmanız gerekir. Eğer sisteminiz 64 bit ise C:WindowsSysWOW64 yolunu izleyerek buraya dll dosyasını atın.

Dll dosyasını sistem klasörüne attıktan sonra Windows arama penceresine Windows PowerShell yazın ve çıkan sonuca tıklayın.

Açılan pencerede sizden kod yazmanız istenecek buraya “regsvr32 d3dcompiler_43.dll” yazarak dll dosyasını sisteminize kaydedin.

d3dcompiler_43.dll dosyası eksik

Bu hatanın çözümü için yapmanız gerekenler bu kadar. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra artık d3dcompiler_43.dll hatası almayacaksınız.

Yorum yapın