Captcha Hatası Ne Demek? (Bilgi)

İnternet üzerinde captcha hatası ne demek diye merak ediyor ve araştırıyorsanız yazımız içerisinde detaylı bir şekilde cevabını bulabilirsiniz.

Captcha Hatası Ne Demek? (Bilgi)

İnternet sitelerinde gezinirken Captcha doğrulama ekranı mutlaka karşımıza çıkmış ve denk gelmişizdir. Bu yazımızda captcha hatası ne demek bu konuya değineceğiz.

Öncelikle Captcha ne demek kısaca ondan bahsedelim. Karşımıza reCAPTCHA olarak da çıkan bu güvenlik sistemi bizleri spamlara karşı korumaktadır.

Captcha ne demek çeviri yapmak gerekirse sorgulama-yanıt doğrulaması olarak tanımlanan bir tür güvenlik yazılımıdır. Özellikle websitelerinde üye olma kısımlarında üye olma aşamasını tamamlamak için bu adımı geçmemiz bizden istenir.

Bu güvenlik önleminin amacı siteyi kötü yazılımlara veya saldırılara karşı korumaktır. Örneğin bir siteye üye olurken son aşamada bizden Captcha doğrulaması istemektedir.

Captcha Doğrulaması Nedir?

Web sitelerine üye olurken veya üye girişi yaparken karşımıza çıkan captcha doğrulaması gerçek insan olduğumuzu test etmek amaçlıdır. Sitelere karşı herhangi bir bot saldırısı vb. eylemlerin gerçekleşmesinin önüne geçmek adına kullanılan etkili bir çözüm yoludur.

Captcha hatası ne demek sorusunun yanıtına gelecek olursak bu durum bir veya birden fazla nedenden kaynaklanabilir. Bu sorunun çözümü için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Sizden yazılması istenilen kelimeyi büyük küçük harf ve noktalama işaretlerine dikkat ederek yazın.
  • Seçmenizi istediği görsel varsa bunları doğru şekilde işaretlemeye çalışın.
  • Sizden ses dinleyip o sesi yazıya dökmeniz istenebilir. Bu durumda sesi iyice dinleyip ne denildiğini anlamaya çalışın.

CAPTCHA Hatası Çözümü

Captcha hatası ile karşılaşan insanların yaptığı en sık hatalardan birisi doğrulama aşamasında istenilen kelimeyi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmemesidir. Örneğin “freitag Winnie” kelimesi istendiğinde kelime içerisinde geçen W harfini büyük yazmanız gerekmektedir.

Captcha doğrulama sistemi büyük küçük harf ve noktalama işaretlerine duyarlıdır. Küçük bir yanlışlık yapıp gözden kaçırmış olabilirsiniz. CAPTCHA hatası çözümü için mutlaka istenilen kelimeyi doğru bir şekilde girmeye özen gösterin.

captcha doğrulaması nedir

Websitelerinde sıkça karşılaştığımız Captcha türlerinden biriside görsel seçmektir. Yukarıdaki görselde bir mağazanın önünü içeren tüm resimleri seçin şeklinde bir doğrulama aşaması görüyorsunuz.

Captcha doğrulama aşamasını tamamlamak için mağaza önünü gösteren tüm resimleri işaretleyerek doğrula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer size istenilenin dışında bir işaretleme yaparsanız captcha hatası ile karşılaşırsınız.

Bu yazımızda sizlere captcha hatası ne demek sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdik. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında dile getirebilirsiniz.

SSL bağlantı hatası nedir bu konuyu merak ediyorsanız SSL Bağlantı Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2023) başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın