Buzdolabı Motoru Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Evinizde bulunan buzdolabı motoru çalışmıyor ise elektrik kesintileri veya priz sorunları buzdolabının çalışmasını engelliyor olabilir.

Buzdolabı Motoru Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan buzdolapları satın almış olduğumuz yiyecekleri taze tutması ve bozulamaması için önemli rol oynar. Bu yazımızda buzdolabı motoru çalışmıyor sorununa değineceğiz.

Buzdolabınızın motoru çalışmıyorsa yaşamış olduğunuz bu durumun nedenleri ve olası çözümlerine dilerseniz bir göz atalım.

Elektrik Sorunları

Gün içerisinde bazı zamanlar evlerimizde veya işyerlerinde çeşitli nedenlerden dolayı elektrik kesintileri yaşamaktayız. Basit bir elektrik kesintisi buzdolabınızın arızalanmasına sebep olabilir.

Elektrik kesintilerinde buzdolabı gibi beyaz eşyalarınızda sorun yaşamamak için akım korumalı priz kullanmanız en doğru seçenek olacaktır.

Termostat Sorunu

Buzdolaplarının iç sıcaklığını ölçüp kontrol etmesini termostat adı verilen bir parça sağlamaktadır. Buzdolabınızda bulunan termostat çeşitli nedenlerden dolayı arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda buzdolabınızın motoru sağlıklı çalışmayabilir.

buzdolabı ışığı yanıyor motor çalışmıyor

Kablo Bağlantı Sorunları

Evinizde bulunan buzdolabınızın motorunu çalıştıran kablolar veya bağlantı yuvaları gevşemiş yani yerinden oynamış olabilir. Aynı zamanda bu kablolar zarar görmüş olabilir. Bu gibi durumlarda teknik servisi aramanız gerekmektedir.

Kompresör Sorunu

Kompresör buzdolabının soğutma işlemini gerçekleştiren bir parçadır. Bu parça zarar görmüş veya arızalanmış ise buzdolabınızın motoru çalışmayabilir.

Fan Sorunu

Buzdolaplarının arkasında veya alt kısmında bulunan fanlar motorun aşırı ısınmasını önlemek için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu fanlar arızalandıysa buzdolabınızın motoru çalışmayabilir.

Buzdolabı motoru çalışmıyor çözümü için neler yapmalıyım diye soracak olursanız şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Elektrik kesintisi gibi sorunlar yaşadıysanız buzdolabınızın fişini çıkarıp tekrardan takmayı deneyebilirsiniz.
  • Termostat sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız teknik servisten yardım almayı deneyin.
  • Buzdolabınıza giden kablo bağlantılarını veya priz bağlantılarını gözünüzle kontrol edin. Gerekirse elektrikçi çağırarak yardım alın.
  • Kompresörün düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için buzdolabınızın sesini dinleyin. Eğer anormal bir ses duyuyorsanız veya hiç ses gelmiyorsa bu durum kompresör arızasını işaret ediyor olabilir.
  • Buzdolabınızın üzerinde yer alan fanların dönüp dönmediğini kontrol edin. Fanlar dönmediği takdirde buzdolabınız aşırı ısınma yapabilir ve arızalara sebebiyet verebilir.

Not: Buzdolabı motoruyla ilgili ciddi sorunları evde kendinizin çözmeye çalışması daha ciddi sorunlara ve masraflara neden olabilir. Bu nedenle teknik servis çağırmak en doğru seçenek olacaktır. Buzdolabınızın garantisi süresi henüz bitmemiş ise garanti kapsamında olan onarımlar için üreticiyle irtibat kurabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere buzdolabı motoru çalışmıyor sorunu neden kaynaklanabilir ve nasıl çözülür ondan bahsettik. Konu hakkındaki görüşleriniz yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bosch çamaşır makinesi E18 hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası (Çözümü) başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın