Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma – Pratik 5 Yöntem

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma bir başka deyişle ss alma nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda sizler için pratik yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma – Pratik 5 Yöntem

Bilgisayarınızda ekranın herhangi bir kısmını ekran görüntüsü olarak alabileceğinizi biliyor muydunuz? Pratik yöntemler ile bilgisayarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazımız size rehberlik edecektir.

Print Screen

Pratik yöntemler arasında ilk sırada print screen tuşu yer almaktadır. Bilgisayarınızın klavyesinde yer alan “PrtScn” tuşu ekran görüntüsü almanıza yardımcı olmaktadır.

 • Ekran görüntüsü almak istediğiniz pencereyi açın.
 • Klavyenizden printscreen tuşuna basın.
 • Paint vb. görsel düzenleme programını açın.
 • Klavyenizden CTRL + V tuşlarına basın.

print screen tuşu

Görsel düzenleme programına ctrl + v kombinasyonu ile yapıştırmış olduğunuz ekran görüntüsünü bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Bu şekilde ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız daha pratik yöntemler yazımızın devamında yer almaktadır.

Windows + Print Screen

Bilgisayarda ss alma yöntemlerinden bir diğeri ise Windows + Print Screen işlemidir. Bu eylemi gerçekleştirdiğinizde almış olduğunuz ekran görüntüsü bilgisayarınıza otomatik olarak kaydedilir.

Görsel düzenleme programı ile uğraşmadan otomatik olarak bilgisayarınıza kaydetmenizi sağlayan oldukça pratik yöntemlerden birisidir.

 • Ekran görüntüsü almak istediğiniz kısmı açın.
 • Klavyenizden Windows + Print Screen tuşuna basın.

Ekran görüntüsünü başarılı bir şekilde aldınız. Aldığım ekran görüntüsü nereye kaydedildi diye soracak olursanız Bu Bilgisayar > Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir.

Windows + Shift + S

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirmek için pratik yöntemler arasında yer alan bir diğer eylem ise Windows + Shift + S kombinasyonudur.

Bu kombinasyon sayesinde ekran görüntüsü almak istediğiniz kısmı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Yani diğer yöntemlerde olduğu gibi ekranın tamamını ss almanıza gerek yoktur.

 • Ekran görüntüsü alacağınız pencereyi açın.
 • Klavyenizden Windows + Shift + S tuşlarına basın.
 • Bilgisayarda ss almak istediğiniz kısmı işaretleyin.

 

bilgisayarda ss alma

Daha sonra diğer yöntemlerde olduğu gibi görsel düzenleme programını açın ve CTRL + V kombinasyonu ile almış olduğunuz ekran görüntüsünü yapıştırın.

Windows 10 ve üzeri bilgisayarlarda Windows + Shift + S kombinasyonu ile ekran görüntüsü aldığınızda sağ alt kısımda bir pencere belirecektir. Bu pencereye tıklayarak almış olduğunuz ekran görüntüsünü görebilir ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Firefox Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda ss alma yöntemlerinden bir diğeri ise Ctrl + Shift + S kombinasyonudur. Bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemleri arasında en pratik yöntemdir.

Bu kombinasyon Firefox tarayıcısında çalışır ve belirli bölgeleri otomatik olarak seçmenizi sağlar. Yani herhangi bir şekilde kırpma işlemi yapmanızı gerektirmez.

 • Ekran görüntüsü alacağınız kısma gelin.
 • Klavyenizden Ctrl + Shift + S tuşlarına basın.
 • Daha sonra ekran görüntüsü almak istediğiniz kısmın üzerine gelin.

firefox ss alma

Ekran görüntüsü almak istediğiniz kısmın üzerine geldiğinizde otomatik olarak çerçeveleyecektir. Oluşan çerçeveye tıklayarak belirli bir kısmı ss almış olacaksınız.

Chrome Ekran Görüntüsü Alma

Dünyaca en çok kullanılan tarayıcılardan biri olan Chrome’da ekran görüntüsü alabileceğinizi biliyor muydunuz? Chrome ekran görüntüsü alma nasıl yapılır merak ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Chrome tarayıcısını açın.
 • Ctrl + Shift + I tuşlarına basın. (Isparta’nın ı’sı)
 • Geliştirici araçları penceresi açılacaktır.

chrome ekran görüntüsü alma

Eğer yukarıdaki kombinasyon ile yapamadıysanız Chrome tarayıcısında sağ üst köşede yer alan üç nokta simgesine tıklayın. Ardından Diğer araçlar > Geliştirici araçları yolunu izleyin.

Geliştirici araçları penceresi açıldıktan sonra üst sekmeden Application kısmına gelin ve klavyenizden Ctrl + Shift + P tuşlarına basın. Bu kombinasyonu uyguladığınızda ufak bir kod penceresi açılacaktır. Buraya “screenshot” yazın.

Belirli bir alanı ekran görüntüsü almak istiyorsanız “Capture area screenshot” seçeneğini seçin. Eğer ekranın tamamını almak istiyorsanız “Capture full size screenshot” seçeneğini seçebilirsiniz.

chrome geliştirici araçları

Chrome içerisinde Geliştirici araçları sağ köşede çıkıyorsa pencerenin en sağ kısmında bulunan üç noktaya tıklayın ve ardından yukarıdaki görselde yer alan seçeneği seçin. Böylelikle geliştirici araçları konsolu artık aşağı kısımda açılacaktır.

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemlerinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizler için bu yazımızda pek uğraş gerektirmeyen pratik yöntemlerden bahsettik.

Bilgisayarınız yavaş ise ve bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır bir fikriniz yoksa Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri – Etkili 4 Yöntem başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın