Chrome Otomatik Çeviri Açma – Nasıl Yapılır?

Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız ve sitelere girdiğinizde chrome otomatik çeviri açma nasıl yapılır bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Chrome Otomatik Çeviri Açma – Nasıl Yapılır?

En çok tercih edilen tarayıcılardan biri olan Google Chrome tarayıcısında chrome otomatik çeviri açma işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Google Chrome tarayıcısını açın.
 • İngilizce veya yabancı bir dilde herhangi bir sayfa açın.
 • Sayfaya sağ tıklayıp “Türkçe diline çevir” seçeneğine tıklayın.

chrome türkçe diline çevirme

Yukarıda yer alan yöntem sayesinde yabancı dildeki sayfaları türkçe diline kolaylıkla çevirebilirsiniz. Eğer sürekli bu yöntemi kullanarak uğraşmak istemiyorsanız diğer yöntemi uygulayabilirsiniz.

 • Chrome uygulamasını açın.
 • Sağ üst kısımda yer alan üç noktaya basın.
 • Ayarlar bölümüne girin.
 • Sol tarafta yer alan Diller sekmesine tıklayın.
 • Diller sekmesinde yer alan “Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner” seçeneğini aktif hale getirin.

Bu seçeneği aktif ettiğinizde tarayıcınızda yabancı dildeki bir sayfaya girdiğinizde bu sayfa türkçe diline çevrilsin mi diye karşınıza otomatik olarak bir öneri penceresi gelecektir.

Eğer bu seçeneği kapatırsanız örneğin ingilizce yazıların olduğu bir siteye girdiğinizde herhangi bir çeviri önerisinde bulunmayacak ve site ingilizce olarak gözükmeye devam edecektir.

Yazımızın bu kısmına kadar çeviri nasıl yapılır öğrendiğimize göre artık chrome otomatik çeviri açma nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Öncelikle yapmanız gereken Google Chrome tarayıcısını açmak ve yabancı bir dildeki sayfaya erişim sağlamak olacaktır.

Yabancı dile sahip bir sayfaya girdikten sonra adres çubuğunun sağ tarafında bulunan çeviri simgesine tıklayın.

chrome otomatik çevirme

Çeviri simgesine tıkladıktan sonra küçük bir pencere açılacaktır. Burada Türkçe seçeneğini seçip ardından üç nokta kısmına tıklayarak “İngilizce dilini daima çevir” seçeneğini seçin.

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde artık ingilizce diline ait tüm sayfalar otomatik olarak türkçe diline çevrilecektir. Çeviri işlemini gerçekleştirmesi için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Eğer manuel olarak çeviri işlemini yapmak istiyorsanız ve her yabancı dile sahip siteleri otomatik olarak çevirmesin diyorsanız  yazımızın başında yer alan yöntemi kullanabilirsiniz.

Chrome Tarayıcısı Nasıl İndirilir?

Chrome tarayıcısını bilgisayarınıza nasıl indirebileceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

Windows bilgisayara sahipseniz işletim sistemi ile beraber gömülü olarak gelen Microsoft Edge tarayıcısını açın.

 • Microsoft Edge tarayıcısını açın.
 • Adres çubuğuna www.google.com yazın.
 • Arama kısmına “Google Chrome” yazın ve çıkan ilk sonuca tıklayın.

Açılan sayfada Chrome’u indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde indirin. Eğer sayfayı bulamadıysanız buradan kolaylıkla erişebilirsiniz.

Chrome tarayıcısında bağlantınız gizli değil hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için Chrome Bağlantınız Gizli Değil Hatası – Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızı okuyun.

Yorum yapın